Kalendarz wydarzeń
Lipiec 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Po nowym roku nie będzie mieszkań za złotówkę


Wiadomości | Inwestycje 2009-12-15 21:30:09

Artykuł archiwalny
Ten artykuł jest starszy niż 12 miesięcy.

Na rozpoczynającym się dzisiaj posiedzeniu Sejmu posłowie będą pracowali nad ostatecznym kształtem nowelizacji ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, która ma wprowadzić nowe zasady przekształceń lokali spółdzielczych.

– Chcemy, aby jeszcze w tym tygodniu się odbyło trzecie czytanie projektu nowelizacji i głosowanie nad jego przyjęciem. Na chwilę obecną musimy skupić się nad zgłoszonymi do niego poprawkami i zgłoszonym ostatnio poselskim projekt nowelizacji ustawy spółdzielczej – mówi poseł Aldona Młyńczak z PO.

Mimo wytężonych prac w sejmowej Komisji Infrastruktury prawdopodobnie zabraknie czasu na przeprowadzenie całej procedury legislacyjnej przed 30 grudnia 2009 r. Mimo tego w tym dniu utracą moc niekonstytucyjne przepisy o tzw. wykupie mieszkań lokatorskich za symboliczną złotówkę i przekształceń mieszkań spółdzielczych na odrębną własność.
– Wszystko wskazuje na to, że organy ustawodawcze nie będą w stanie wprowadzić zmian na czas. Warto przypomnieć, że Trybunał Konstytucyjny w wyroku z 17 grudnia 2008 r. dał ustawodawcy rok na znowelizowanie niekonstytucyjnych przepisów – podkreśla Piotr Schramm, adwokat i partner kancelarii Gessel.

Zdaniem konstytucjonalistów przyjęcie założenia, że ustawa zostanie wprowadzona do końca roku, będzie oznaczało pośpiech i świadczy o niepoważnym traktowaniu obywateli.
– Ustawodawca wielokrotnie zmieniał przepisy prawa spółdzielczego, niektóre z nich w pośpiechu, wprowadzając ogromne zamieszanie i narażając obywateli na związane z tym konsekwencje i szkodząc spółdzielczości mieszkaniowej – mówi dr Ryszard Piotrowski z Uniwersytetu Warszawskiego.

Jakie będą skutki dla spółdzielni, jeśli nowe przepisy nie wejdą w życie 30 grudnia 2009r.? Czy w tej sytuacji czekający na podpisanie aktów notarialnych lokatorzy będą musieli złożyć po raz kolejny wnioski i stracą możliwości przekształcenia się na preferencyjnych zasadach ? Kto będzie decydował o dodatkowych opłatach z tytułu przekształceń ?

Adam Makosz, Mariusz Mosiołek

Więcej: Dziennik Gazeta Prawna 15.12.2009 (244) – str.B8

Pełna wersja wiadomości prawno-gospodarczych – czytaj na gazeta prawna.pl.

Tagi: mieszkania spółdzielnie mieszkaniowe nieruchomości
Opracowano we współpracy z:
Górnośląska Agencja Rozwoju Regionalnego SA
http://garr.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE