Kalendarz wydarzeń
Styczeń 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Złe przepisy blokują rozwój przedszkoli na wsi


Wiadomości | Dotacje 2009-12-14 08:51:59

Artykuł archiwalny
Ten artykuł jest starszy niż 12 miesięcy.

Na terenach wiejskich za pieniądze z programu Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw mogą powstawać nowe miejsca pracy, m.in. w przedszkolach. Jednak Agencja Rozwoju i Modernizacji Rolnictwa nie może podpisywać umów ze wszystkimi chętnymi, bo część przedszkoli jest prowadzonych na podstawie ustawy o oświacie, a część prowadzą firmy.

Lilina Ożadowicz ze wsi Tulce w Wielkopolsce prowadzi niepubliczne przedszkole dla 60 dzieci. Zainteresowanie opieką przedszkolną jest tak duże, że za unijne środki z programu Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw chciała założyć dwa nowe oddziały, w których planowała stworzyć dwa miejsca pracy. Właścicielka niepublicznego przedszkola, składając w maju tego roku wniosek o przyznanie unijnej pomocy, była przekonana, że spełnia wszystkie warunki. Jednak zamiast korzystnej decyzji, otrzymała informację, że ARiMR nie może podpisać z nią umowy do czasu zbadania sprawy.

Byłam w szoku, kiedy dowiedziałam się o przyczynie odmowy. W regionalnym oddziale przekonywano mnie, że przepisy umożliwiające skorzystanie z unijnej dotacji są sprzeczne z przepisami ustawy o systemie oświaty – mówi Lilina Ożadowicz.

Dopiero po kilku miesiącach od rozpoczęcia przyjmowania wniosków pojawiły się wątpliwości, kto ma prawo do otrzymania dotacji na utworzenie nowych miejsc pracy w przedszkolach.

Urzędnicy zaczęli się zastanawiać, czy przepisy unijne są zgodne z ustawą o systemie oświaty. Jeden z przepisów tej ustawy mówi, że prowadzenie przedszkola nie jest działalnością gospodarczą – mówi Lilina Ożadowicz.

Bożena Wiktorowska

Kogo dotyczy problem prawa do unijnej pomocy? Dlaczego Agencja uważa, że nie może wypłacić pieniędzy na stworzenie miejsca pracy w przedszkolu? Co zmieni nowelizacja rozporządzenia?

Więcej: Dziennik Gazeta Prawna 14.12.2009 (243) – str.B5

Pełna wersja wiadomości prawno-gospodarczych – czytaj na gazeta prawna.pl.

Masz pytanie dotyczące uzyskania dotacji z UE? Zadaj pytanie na forum naszym specjalistom.
Tagi: przedszkole fundusze UE
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna 14.12.2009 (243)
Opracowano we współpracy z:
Fundusz Górnośląski SA
http://www.fgrn.com.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE