Kalendarz wydarzeń
Czerwiec 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Kwalifikacje biegłych będą oceniać komisje ekspertów


Wiadomości | Kadry 2009-12-11 10:58:27

Artykuł archiwalny
Ten artykuł jest starszy niż 12 miesięcy.

Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało założenia do projektu nowej ustawy o biegłych sądowych, która ma zreformować zasady powoływania, pracy i wynagradzania biegłych. Prace nad projektem ustawy wciąż trwają w resorcie. Nie został on przekazany do konsultacji społecznych ani uzgodnień międzyresortowych informuje Joanna Dębek z Ministerstwa Sprawiedliwości.

Przygotowany projekt przewiduje weryfikację kandydatów na biegłych przez komisje składające się z ekspertów w danej dziedzinie. Od opinii tego gremium zależeć będzie, czy prezes sądu okręgowego wyda decyzję administracyjną powołującą biegłego i wpisze go do rejestru.

Dziś brakuje systemu gruntownego badania kwalifikacji kandydatów na biegłych. W efekcie ekspertami sądowymi stają się osoby do tego nieprzygotowane, które wydają błędne opinie i utrudniają pracę sędziów, zamiast ją ułatwiać. Biegli wpisywani na listy będą składać ślubowanie. Prezesi sądów okręgowych będą mogli zawieszać w funkcji biegłych, którzy sprzeniewierzą się swoim obowiązkom.

Ministerstwo zapowiada też reformę wynagradzania biegłych. Ma ono zależeć od nakładu pracy, zaangażowania specjalistycznej wiedzy i umiejętności. Przewidywany jest też zwrot kosztów poniesionych na przygotowanie ekspertyzy. Obecnie wynagrodzenie biegłego wynosi ok. 8 euro za 1 godz. pracy po potrąceniu podatku VAT.
– Stosownie do wciąż obowiązującego rozporządzenia ministra sprawiedliwości z 1975 roku wynagrodzenie biegłych nie jest określone jedną stawką – kwotowo. Zależy od nakładu pracy oraz doświadczenia i kwalifikacji. Obecnie podstawowa stawka wynosi 1,7 proc. kwoty bazowej określanej każdego roku w ustawie budżetowej. W 2009 roku to 1873,84 zł, czyli 31,8 zł za godzinę pracy. Kwotowo określone są wyłącznie czynności biegłych z zakresu medycyny, geodezji i kartografii – tłumaczy J. Dębek.

Czyje opinie powinna uwzględniać nowa ustawa o biegłych ? W jakim trybie projekt trafi do Sejmu ? Jakie uwagi zgłoszono po konsultacjach z m.in. z Sądem Najwyższym, Krajową Radą Sądownictwa, jednostkami organizacyjnymi sądownictwa i prokuratury, stowarzyszeniami zrzeszającymi biegłych sądowych, organami samorządów zawodowych adwokatów i radców prawnych ?

Krzysztof Polak

Więcej: Dziennik Gazeta Prawna 11.12.2009 (242) – str.B8

Pełna wersja wiadomości prawno-gospodarczych – czytaj na gazeta prawna.pl.

Tagi: biegli sądy praca
Opracowano we współpracy z:
Górnośląska Agencja Rozwoju Regionalnego SA
http://garr.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE