Kalendarz wydarzeń
Marzec 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Unikanie kontroli celnej jest karane grzywną


Wiadomości | Prawo 2009-12-09 08:15:38

Artykuł archiwalny
Ten artykuł jest starszy niż 12 miesięcy.

Kupowanie poza obszarem Unii jest bardzo korzystne, pod warunkiem że do ceny zapłaconej nie doliczy się kosztów cła i VAT. Nikt dodatkowych kosztów ponosić nie chce, dlatego też większość kupujących liczy na to, że uda im się uniknąć odprawy celnej. Część z nich próbuje szczęściu dopomóc i zastosować wiele sztuczek, które mają odwrócić uwagę celników. Są one nie tylko nieskuteczne, ale także niezgodne z prawem.

Towary kupione poza obszarem Unii można przywieźć osobiście lub mogą być one do nas przysłane pocztą lub firmą kurierską. Celnicy zgodnie przyznają, że nie są w stanie skontrolować wszystkich osób przekraczających granice ani też wszystkich przesyłanych paczek. Jest to powód, dla którego czasem udaje się poszczególnym osobom uniknąć odprawy celnej. Jest to jednak kwestią szczęścia.

Służba celna przy typowaniu do kontroli korzysta z tzw. analizy ryzyka. W przypadku paczek brane są pod uwagę: kraj nadania przesyłki, kraj pochodzenia towaru czy też deklarowana wartość – tłumaczy Cezary Kosman z Izby Celnej w Poznaniu.

Jednak osoby, które mają doświadczenie z kontaktami ze służbą celną, uważają, że istnieją sposoby na uniknięcie kontroli celnej.

Wiele osób uważa, że sposobem na uniknięcie kontroli celnej jest zadeklarowanie danego towaru jako używanego. Często towary przywożone lub przesyłane są bez pudełka i gwarancji, które dostarcza się do kraju oddzielnie.

Co może zrobić organ celny w przypadku stwierdzenia zaniżania wartości towaru, w tym podania niższych kosztów transportu czy ubezpieczenia? Czy zadeklarowanie towaru jako prezentu, zwalnia od cła i VAT? Jaka kara grozi osobie, która przywozi z zagranicy towar bez przedstawienia go organowi celnemu lub wprowadza w błąd urząd celny?

Paulina Bąk

Więcej: Dziennik Gazeta Prawna 9.12.2009 (240) – str.B2

Pełna wersja wiadomości prawno-gospodarczych – czytaj na gazeta prawna.pl.

Tagi: kontrola celna cło granica paczka
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna 9.12.2009 (240)
Opracowano we współpracy z:
Górnośląska Agencja Rozwoju Regionalnego SA
http://garr.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE