Kalendarz wydarzeń
Lipiec 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Fiskus skontroluje świątecznych handlarzy


Wiadomości | Finanse 2009-12-07 11:58:34

Artykuł archiwalny
Ten artykuł jest starszy niż 12 miesięcy.

Rozpoczęła się gorączka przedświątecznych zakupów. Jak grzyby po deszczu wyrastają stragany z ozdobami choinkowymi czy upominkami. Co roku mam stoisko w centrach handlowych oraz na lokalnych bazarach z ozdobami świątecznymi. Zdarza się, że za jeden miesiąc zarobię nawet 20 tys. zł mówi pan Marek z Warszawy. A czy pan Marek dzieli się zarobkiem z fiskusem? Okazuje się, że podatek płaci tylko od zarobku wypracowanego w centrach handlowych, bo tam łatwo o kontrolę skarbową. Z innej sprzedaży podatku nie odprowadza.

Rozpoczęła się gorączka przedświątecznych zakupów. Jak grzyby po deszczu wyrastają stragany z ozdobami choinkowymi czy upominkami.
– Co roku mam stoisko w centrach handlowych oraz na lokalnych bazarach z ozdobami świątecznymi. Zdarza się, że za jeden miesiąc zarobię nawet 20 tys. zł – mówi pan Marek z Warszawy. A czy pan Marek dzieli się zarobkiem z fiskusem? Okazuje się, że podatek płaci tylko od zarobku wypracowanego w centrach handlowych, bo tam łatwo o kontrolę skarbową. Z innej sprzedaży podatku nie odprowadza.

To poważny błąd. Jak dowiedzieliśmy się w urzędach kontroli skarbowej (UKS), inspektorzy rozpoczęli wzmożone kontrole podatników zajmujących się handlem sezonowym. Kontrolują też inne obszary działalności związanej z okresem zimy, np. imprezy andrzejkowe, mikołajkowe oraz zakłady wulkanizacyjne, które wymieniają opony.

Urzędy kontroli skarbowej w okresie przedświątecznym częściej niż zwykle sprawdzają, jak ze swoich obowiązków wywiązują się sprzedawcy.

Elżbieta Domagała z UKS w Bydgoszczy wskazuje, że okres przedświąteczny to czas zwiększonej sprzedaży w handlu detalicznym. Jednym ze sposobów zaniżania podatków jest obrót poza kasą fiskalną.
– W ciągu 11 miesięcy 2009 r. inspektorzy skarbowi nałożyli ponad 2,2 tys. mandatów na kwotę ponad 450 tys. zł – podaje Elżbieta Domagała.

Jakimi metodami urzędnicy skarbowi chcą skłonić sprzedawców do rejestrowania transakcji na kasach fiskalnych i wydawania paragonów? Jakie inne akcje sprawdzające będą przeprowadzane w okresie przedświątecznym ?

Ewa Matyszewska

Więcej: Dziennik Gazeta Prawna 7.12.2009 (238) – str.B2

Pełna wersja wiadomości prawno-gospodarczych – czytaj na gazeta prawna.pl.

Tagi: kontrole skarbowe urząd skarbowy
Opracowano we współpracy z:
Górnośląska Agencja Rozwoju Regionalnego SA
http://garr.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE