Kalendarz wydarzeń
Styczeń 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Polacy mają kłopoty z leczeniem za granicą


Wiadomości | Kadry 2009-12-04 12:46:30

Artykuł archiwalny
Ten artykuł jest starszy niż 12 miesięcy.

W tym roku NFZ wydał ponad 600 tys. Europejskich Kart Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Na ich podstawie Polacy mogą korzystać z leczenia w zagranicznych placówkach w czasie np. pobytu turystycznego, bo ulegli wypadkowi czy zachorowali.

Problemem jest to, że część zagranicznych świadczeniodawców wciąż nie uznaje EKUZ. A wtedy Polacy muszą zapłacić za usługi, które powinni otrzymać nieodpłatnie. Do połowy tego roku do NFZ wpłynęło ponad 2 tys. wniosków o zwrot nielegalnie pobranych opłat.

Jak na razie nie będzie ułatwień w leczeniu za granicą pacjentów, którzy czekają na zabiegi planowe. Część krajów UE odrzuciła projekt Dyrektywy w tej sprawie. Nadal więc trzeba będzie otrzymać zgodę prezesa NFZ na operacje za granicą.

Do końca roku liczba wydanych kart EKUZ może przekroczyć milion. Daje ona prawo do bezpłatnych świadczeń w czasie pobytu czasowego (np. w trakcie urlopu) na terenie innego państwa UE i Europejskiego Obszaru Gospodarczego (oprócz krajów UE należą do niego Norwegia, Liechtenstein i Islandia).

Mimo że EKUZ jest wydawany od momentu przystąpienia Polski do UE (od 2006 roku w formie plastikowej karty), to wciąż nie zawsze jest ona uznawana. Część placówek ochrony zdrowia ma z tym problem, mimo że wzór i wygląd karty jest taki sam dla wszystkich krajów UE. Informacje na niej są jednak wyłącznie w języku kraju, w którym jej posiadacz jest ubezpieczony. Napisy w języku polskim mogą więc być niezrozumiałe dla cudzoziemców.

Z czego wynika, że część Polaków musi płacić za leczenie za granicą, mimo posiadania karty? Czy NFZ musi płacić za porody kobiet, które decydują się na wyjazd tuż przed jego wyznaczonym terminem? Co jest niezbędne, aby za leczenie planowe za granicą zapłacił NFZ? Które państwa wciąż nie pokryły wszystkich kosztów leczenia swoich obywateli w Polsce?

Dominika Sikora

Więcej: Dziennik Gazeta Prawna 4.12.2009 (237) – str.B5

Pełna wersja wiadomości prawno-gospodarczych – czytaj na gazeta prawna.pl.

Tagi: leczenie pacjent zagranicą EKUZ
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna 4.12.2009 (237)
Opracowano we współpracy z:
Górnośląska Agencja Rozwoju Regionalnego SA
http://garr.pl
~Jarecki
2010-07-30 12:49:26

To prawda że nie wszystkie ośrodki uznają kartę, ale generalnie coraz więcej lekarzy o niej wie i z roku na rok jest coraz lepiej pod tym względem. Ja musiałem dwa razy skorzystać z pomocy lekarza gdy byłem za granicą i raz karta zadziałała, a raz nie i musiałem płacić. ALe nie zraziło mnie to i zamierzam ponownie ją wyrobić przy kolejnym wyjeździe. Denerwuje mnie jednak to, żer nie w NFZ można złożyć wniosku przez internet, tylko trzeba pójść i stać w kolejce. A niestety w tym roku to istna apokalipsa. Każdy chce mieć kartę na wakacjach, więc w oddziałach NFZ czeka się nawet godzinę. Już chyba lepoiej wysłać wniosek pocztą. Dlaczego nie mogą zrobić takiego formularza, jaki widziałem na eWnioski.pl, gdzie sobie wyklikujesz gotowego PDF-a ze wszystkimi danymi. Przecież mógłbym taki plik przesłać do NFZ mailem albo od razu przez stronę internetową. Może tegorocznba sytuacja z kolejkami zmusi ich do wprowadzenia zmian?

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE