Kalendarz wydarzeń
Wrzesień 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930    

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Gminom trudno sprawdzić, jak wydawane są świadczenia


Wiadomości | Finanse 2009-12-02 15:12:57

Artykuł archiwalny
Ten artykuł jest starszy niż 12 miesięcy.

Świadczenia z pomocy społecznej i systemu świadczeń rodzinnych gminy mogą wypłacać zarówno w formie gotówki, jak i przyznawać w formie rzeczowej. Najczęściej przyznawane są jednak pieniądze. Ośrodki pomocy społecznej nie mogą więc całkowicie zapobiegać marnotrawieniu wypłacanego wsparcia. Potrzebują do tego większej liczby pracowników, którzy zajęliby się nie tylko kontrolą ich wykorzystywania, ale też bezpośrednią pracą z rodziną.

Świadczenia pieniężne na rzeczowe można zamienić, m.in. gdy pracownik socjalny stwierdzi nieprawidłowości w ich wykorzystaniu.

Osoby, które zwracają się do nas o pomoc, chcą zazwyczaj pieniędzy. Dopóki nie będziemy mieli dowodu, że zasiłek jest przeznaczany np. na zakup alkoholu, nie możemy odmówić wypłaty gotówki. Zwłaszcza gdy spełnione jest kryterium dochodowe – mówi Ewa Lasocka, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Żyrardowie.

W większości gmin, jak w Żyrardowie czy Ostrowcu Świętokrzyskim, w przypadku osób, które wykorzystywały zasiłki niezgodnie z przeznaczeniem, ośrodki pomocy zawarły odpowiednie umowy ze sklepami.

Oznacza to, że osoba lub rodzina może do wysokości przyznanego zasiłku zrobić zakupy. Ponadto musi nam przedstawić paragon, który pokaże, co dokładnie zostało kupione – mówi Stanisław Fiolik, dyrektor MOPS w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Urszula Kmiecik z MOPS w Jaśle dodaje, że jeżeli osoby zwracają się o zasiłek celowy, bo nie mają za co zapłacić domowych rachunków, nie wypłacają pieniędzy rodzinom, tylko przekazują je bezpośrednio do zakładu energetycznego czy spółdzielni mieszkaniowej.

Michalina Topolewska

Jakie są warunki kontraktów socjalnych zawieranych przez ośrodki pomocy społecznej? Kiedy można dokonać zamiany wypłat pieniędzy na pomoc rzeczową w świadczeniach rodzinnych? Co jest podstawowym zadaniem tzw. asystenta rodziny? Jaka jest generalna zasada dotycząca pomocy rzeczowej i usługowej?

Więcej: Dziennik Gazeta Prawna 2.12.2009 (235) – str.B5

Pełna wersja wiadomości prawno-gospodarczych – czytaj na gazeta prawna.pl.

Tagi: pomoc społeczna
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna 2.12.2009 (235)
Opracowano we współpracy z:
Fundusz Górnośląski SA
http://www.fgrn.com.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE