Kalendarz wydarzeń
Grudzień 2019
PnWtŚrCzPtSoNd
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Wspólnicy założą spółkę z o.o. w ciągu 1 dnia


Wiadomości | Prawo 2009-11-30 09:54:35

Artykuł archiwalny
Ten artykuł jest starszy niż 12 miesięcy.

Spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością (z o.o.) będzie można zarejestrować w ciągu jednej doby. Takie zmiany przygotowuje Ministerstwo Sprawiedliwości, gdzie dobiegają końca prace nad projektem zmian w kodeksie spółek handlowych i w ustawie o Krajowym Rejestrze Sądowym.

Teraz wniosek o zarejestrowanie spółki składa się w sądzie, a sama rejestracja trwa średnio od 7 do 14 dni. Czas ten może się jednak wydłużyć, jeśli we wniosku znalazły się jakieś błędy. Po wejściu projektu w życie spółkę z o.o. będzie można zarejestrować w trybie ekspresowym, składając w sądzie formularz lub przesyłając go drogą elektroniczną. Z elektronicznej formy skorzystają osoby posiadające kwalifikowany podpis elektroniczny lub notariusze, radcowie prawni i adwokaci – wykorzystujący podpis stosowany w elektronicznym postępowaniu upominawczym.

Taki sposób rejestracji spółek funkcjonuje już z powodzeniem w innych europejskich krajach, m.in. w Portugalii, Wielkiej Brytanii czy Estonii – tłumaczy prof. Michał Romanowski, członek Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Cywilnego kierujący pracami nad projektem.

Dziś zasadą jest, że przed złożeniem wniosku w sądzie rejestrowym wspólnicy muszą zawrzeć umowę spółki z o.o. w formie aktu notarialnego. Nowe przepisy mają znieść ten obowiązek, w sytuacji gdy spółka będzie zawierana w trybie przyspieszonym. Wówczas umowę spółki z o.o. będzie się sporządzało na standardowym formularzu, wypełniając jedynie rubryki. Jeśli wniosek zostanie złożony drogą elektroniczną – można będzie później uzupełnić dokumenty, np. wzory podpisów.

Teresa Siudem

Jakie są atuty szybszej rejestracji? Co jeszcze ułatwiłoby rozpoczęcie działalności oprócz przyspieszonej rejestracji spółki z o.o. i rezygnacji przy jej zakładaniu z formy aktu notarialnego? Dlaczego w Polsce nie sprawdziła się instytucja tzw. jednego okienka?

Więcej: Dziennik Gazeta Prawna 27.11.2009 (232) – str.B9

Pełna wersja wiadomości prawno-gospodarczych – czytaj na gazeta prawna.pl.

Tagi: KRS sp. z o.o. spółka rejestracja
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna 27.11.2009 (232)
Opracowano we współpracy z:
Fundusz Górnośląski SA
http://www.fgrn.com.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE