Kalendarz wydarzeń
Marzec 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Inspekcja łatwiej udowodni pracę na czarno


Wiadomości | Kadry 2009-11-25 11:02:28

Artykuł archiwalny
Ten artykuł jest starszy niż 12 miesięcy.

Inspektor pracy, jeszcze zanim rozpocznie kontrolę danego zakładu, będzie wiedział, jak często zdarzają się w nim wypadki przy pracy i ile osób pracodawca zatrudnia zgodnie z prawem. Informacje takie uzyska w ZUS. W przyszłym miesiącu Państwowa Inspekcja Pracy oraz ZUS ustalą sposób przekazywania tych danych.

Dzięki tym zmianom inspekcja łatwiej wykaże przypadki pracy na czarno, czyli np. bez potwierdzenia warunków pracy na piśmie lub odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne. Z jej danych wynika bowiem, że mimo mniejszej o połowę liczby kontroli w I półroczu bieżącego roku (w porównaniu z I półroczem 2008 r.), wzrosła liczba wykrywanych przypadków nielegalnego zatrudnienia. Nieprawidłowości takie stwierdzono w blisko połowie spośród siedmiu tys. skontrolowanych firm.

PIP postuluje też zmiany w przepisach, które mają usprawnić kontrolę legalności zatrudnienia. Jedną z nich jest propozycja, aby pracodawcy musieli potwierdzać na piśmie warunki pracy najpóźniej na dzień przed jej rozpoczęciem.

Po porozumieniu z ZUS inspekcja pracy będzie miała dostęp do informacji gromadzonych przez zakład, które ułatwią przeprowadzenie kontroli pracodawcy.

Przed rozpoczęciem kontroli inspektor dowie się o liczbie zgłoszonych wypadków przy pracy w firmie wytypowanej do kontroli. Będzie też wiedział, ilu pracowników zgłosiła ona do ubezpieczenia społecznego i jaki rodzaj składek opłaca – mówi Anna Tomczyk, zastępca głównego inspektora pracy.

Łukasz Guza

Jaką wiedzą dzięki danym z ZUS będzie dysponował inspektor, jeszcze przed kontrolą? Co grozi pracodawcy, który narusza przepisy o zgłoszeniu pracowników do ubezpieczenia społecznego i opłacaniu składek? Pod jakim warunkiem pracodawcy nie będą przeciwstawiać się współpracy ZUS i PiP? Kiedy pracodawcy będą jednak protestować? Jakie jeszcze inne zmiany proponuje PiP, które mają ułatwić kontrolę legalności zatrudnienia?

Więcej: Dziennik Gazeta Prawna 25.11.2009 (230) – str.B6

Pełna wersja wiadomości prawno-gospodarczych – czytaj na gazeta prawna.pl.

Tagi: PIP inspekcja praca kontrola
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna 25.11.2009 (230)
Opracowano we współpracy z:
Fundusz Górnośląski SA
http://www.fgrn.com.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE