Kalendarz wydarzeń
Lipiec 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Inwestorzy oczekują zmiany przepisów


Wiadomości | Finanse 2009-11-25 08:10:42

Artykuł archiwalny
Ten artykuł jest starszy niż 12 miesięcy.

Rozliczenie podatkowe inwestycji giełdowych często sprawia problemy inwestorom. Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie reguluje tych kwestii dostatecznie przejrzyście, a organy podatkowe wydają różne interpretacje. Problemy mają też inwestorzy działający na rynku niepublicznym.

Wydaje się, że trzeba już zmienić przepisy, aby bardziej odpowiadały realiom rynkowym i precyzyjnie określały rozpoznanie przychodu i kosztu jego uzyskania, uwzględniając specyfikę inwestowania na rynku kapitałowym.

Specyfiką opodatkowania przychodów ze zbycia papierów wartościowych czy instrumentów pochodnych, a także udziałów w spółkach kapitałowych jest konieczność rozpoznawania przychodu należnego i jego opodatkowania.

Arkadiusz Michaliszyn, doradca podatkowy w CMS Cameron McKenna, podkreśla, że sprawa dotyczy szerszego problemu, jakim jest dominująca w systemie podatkowym zasada memoriałowego rozliczenia podatkowego – polega ona na tym, że zarówno przychody, jak i koszty rozliczane są w momencie dokonania transakcji, bez względu na to, czy w ślad za transakcją następuje płatność.

Jak zauważa Marek Kolibski, doradca podatkowy wspólnik w kancelarii KNDP & Partnerzy, w przypadku np. umów o pracę czy też umów zlecenia podatnik osiąga przychód tylko wtedy, gdy faktycznie otrzyma środki pieniężne, natomiast w przypadku przychodu z giełdy przychód powstaje już wtedy, gdy jest on należny, nawet jeśli nie jest faktycznie otrzymany.

Przedsiębiorcy od kilkunastu lat zmagają się z fiskusem o to, w którym dniu ten przychód powstaje. Spór ten dotyczy także inwestorów giełdowych.

Inwestorzy nie mają jednak takiego przepisu w PIT jak przedsiębiorcy, który stanowi, że przychód należny powstaje w dniu zbycia prawa majątkowego – podkreśla doradca podatkowy.

Dlaczego zawsze szczególne problemy pojawiają się w przypadku rozliczenia tzw. ostatnich sesji giełdowych w roku kalendarzowym? Jakie są interpretacje przedstawiane przez izby skarbowe? Jakie jest stanowisko Izby Domów Maklerskich? Jakie rozwiązanie byłoby korzystniejsze z punktu widzenia racjonalności i przejrzystości rachunków podatkowych?

Przemysław Molik

Więcej: Dziennik Gazeta Prawna 25.11.2009 (230) – str.B2

Pełna wersja wiadomości prawno-gospodarczych – czytaj na gazeta prawna.pl.

Tagi: inwestor giełda podatek przepisy
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna 25.11.2009 (230)
Opracowano we współpracy z:
Górnośląska Agencja Rozwoju Regionalnego SA
http://garr.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE