Polska w 10 lat chce uruchomić szybką kolej
Wiadomości | Inwestycje 2009-11-23 09:38:34
Artykuł archiwalny
Ten artykuł jest starszy niż 12 miesięcy.
W styczniu rząd wybierze firmę, która przygotuje studium wykonalności kolei dużych prędkości. To pierwszy etap realizacji 10-letniego projektu wartego 26 mld zł.
Obietnica budowy linii kolejowej dla pociągów mknących z prędkością 360 km/h pojawiła się w 2007 roku. Po dwóch latach opowiadania o superinwestycji przygotowania wreszcie nabierają tempa. W styczniu, po ponad roku negocjacji z biurami projektowymi i firmami doradczymi, ma zostać wybrany wykonawca kluczowego dokumentu dla rozpoczęcia budowy – studium wykonalności inwestycji.
Znajdą się w nim odpowiedzi dotyczące ostatecznego przebiegu trasy, sposobu i kosztów budowy, cen biletów i uwarunkowań technicznych, np. zasilania pociągów. Na podstawie studium zostanie podjęta decyzja, jaki podmiot i w jakiej formule finansowej będzie realizował projekt.
– Wskazywanie na PKP Polskie Linie Kolejowe jest nieuzasadnione – mówi Cezary Grabarczyk, minister infrastruktury.
Na razie jednak to kolejarze odpowiadają za przygotowania do budowy szybkiej kolei. PKP PLK złożyła właśnie wniosek o dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej.
– Wniosek jest już po ocenie formalnej. Teraz czas na ocenę merytoryczną. Na jej wykonanie mamy 60 dni roboczych, ale postaramy się skończyć pracę w dwa miesiące kalendarzowe – mówi DGP Anna Siejd z Centrum Unijnych Projektów Transportowych.
Kiedy mogłaby by być podpisana umowa z wykonawcą studium? Na kiedy rząd zapowiada uruchomienie superszybkich pociągów z Warszawy do Poznania i Wrocławia? Co jest argumentem przeciwko budowie KDP w Polsce? W jaki sposób wg ekspertów powinien przebiegać rozwój linii wielkich prędkości w Polsce?
Więcej: Dziennik Gazeta Prawna 23.11.2009 (228) – str.C3 Forsal
Pełna treść artykułu: Polska w 10 lat chce uruchomić szybką kolej
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna 23.11.2009 (228)
