Kalendarz wydarzeń
Kwiecień 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930   

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

ZUS pożycza w bankach, ale wypłaty są niezagrożone


Wiadomości | Finanse 2009-11-20 11:00:43

Artykuł archiwalny
Ten artykuł jest starszy niż 12 miesięcy.

Rozmowa z Mirosławą Boryczko, członkiem zarządu ZUS ds. ekonomiczno-finansowych, absolwentką Instytutu Filologii Polskiej UJ.

Paweł Jakubczak:
Czy wszyscy emeryci otrzymają pieniądze w listopadzie i grudniu?

Mirosława Boryczko :
Tak, otrzymają świadczenia w listopadzie i w kolejnych miesiącach. Wypłaty z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych nie są zagrożone, są zagwarantowane przez budżet państwa.

Ale do FUS wpływa mniej, niż planowano, pieniędzy?
Wstępne wyniki po 10 miesiącach pokazują, że wpływy ze składek są niższe od oczekiwanych. Ma na to wpływ przede wszystkim gorsza niż zakładana przy planowaniu budżetu sytuacja na rynku pracy. Gdy powiązać to z wyższymi niż zaplanowane wydatkami na świadczenia emerytalne i rentowe, łatwo zrozumieć, dlaczego wykorzystaliśmy już całą dotację budżetową na pokrycie tej różnicy. Zgodnie z przedstawionym Sejmowi przewidywanym w 2009 roku wykonaniem Funduszu oczekujemy wpływów w wysokości ponad 142 mld zł, w tym wpływów ze składek na poziomie 87,7 mld zł.

Czyli mimo niższych wpływów emeryci i renciści mogą być spokojni?
Tak. Choć trzeba pamiętać, że liczba osób płacących składki jest zbyt mała w stosunku do liczby pobierających świadczenia. Same składki płacone na ubezpieczenia społeczne nie wystarczyłyby na realizację wypłat. Dlatego co roku otrzymujemy z budżetu państwa refundację składek odprowadzonych do OFE oraz dotację uzupełniającą braki w funduszu. Jeżeli mimo tego, tak jak w tym roku, zachodzi potrzeba uzupełnienia środków na bieżące wypłaty, mamy też prawo zaciągać kredyty.

Ile ZUS wziął takiego kredytu? Czy to wystarczy? Czy wpływy ze składek, dotacja z budżetu i kredyt wystarczą, żeby zapłacić za wydatki, które nie są przewidziane w planie finansowym FUS na ten rok?

Więcej: Dziennik Gazeta Prawna 20.11.2009 (227) – str.B

Pełna wersja wiadomości prawno-gospodarczych – czytaj na gazeta prawna.pl.

Tagi: ZUS FUS emerytura renta
Opracowano we współpracy z:
Górnośląska Agencja Rozwoju Regionalnego SA
http://garr.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE