Kalendarz wydarzeń
Sierpień 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Wykup lokali w TBS-ach trzeba określić w ustawie


Wiadomości | Prawo 2009-11-19 08:51:36

Artykuł archiwalny
Ten artykuł jest starszy niż 12 miesięcy.

Rozmowa z Barbarą Czyż, sekretarzem Stowarzyszenia Budownictwa Społecznego, prezesem zarządu TBS Marki.

Arkadiusz Jaraszek:
Ministerstwo Infrastruktury pracuje nad ustawą, która umożliwi najemcom mieszkań
w TBS-ach ich wykup na własność. Czy taki wykup powinien zostać dopuszczony?

Barbara Czyż :
Z zadowoleniem przyjęliśmy zapowiedzi ministra Piotra Stycznia o kierunkach planowanych zmian, tj. między innymi o możliwości wykupu mieszkań TBS-owskich. Uważamy za celowe szybkie wprowadzenie zmian legislacyjnych, które umożliwiłyby partycypantom i najemcom dobrowolny wykup mieszkań na zasadach wolnorynkowych. W naszej codziennej pracy spotykamy się z dużym zainteresowaniem wykupem mieszkań przez obecnych partycypantów i najemców.

Kto powinien zatem decydować o tym, czy w danym TBS-ie można wykupić mieszkania?
Wykup mieszkań odbywałby się na zasadzie dobrowolności, właściciel mieszkań decydowałby o tym, czy chce sprzedać lokale mieszkalne czy nadal będą przeznaczone na wynajem.

Czy prawo do podjęcia takiej decyzji powinny mieć także prywatne TBS-y? Zdaniem niektórych przedstawicieli środowiska kosztem podatników chcą one zarobić na sprzedaży mieszkań w TBS-ach.
Trudno zrozumieć mi opinię wyrażoną przez Zdzisława Słabkowicza, szefa Polskiej Izby Gospodarczej, w której informuje on, że prywatne TBS wykańczały zbudowane mieszkania za pieniądze podatników, zarzucając dodatkowo prywatnym TBS-om chęć odzyskania zamrożonego kapitału. Ta niefortunna wypowiedź wymaga sprostowania. TBS-y gminne, prywatne oraz spółdzielnie mieszkaniowe ubiegające się o kredyt z Krajowego Funduszu Mieszkaniowego podlegały tej samej ustawie. Środki na kredytowanie budownictwa dla wszystkich wymienionych podmiotów pochodziły z tych samych źródeł. Zasady udzielania kredytów były jednakowe dla wszystkich uprawnionych podmiotów. TBS-y prywatne w całej Polsce wybudowały tysiące nowych mieszkań na gruntach wniesionych aportem przez udziałowców lub akcjonariuszy spółek.

Czy prywatne TBS-y nie zarobią na sprzedaży mieszkań w swoich budynkach? Na jakich zasadach powinien odbywać się taki wykup mieszkań na własność? Jaki wpływ na rynek nieruchomości i ceny mieszkań miałoby dopuszczenie możliwości wykupu mieszkań w TBS-ach na własność?

Więcej: Dziennik Gazeta Prawna 19.11.2009 (226) – str.B10

Pełna wersja wiadomości prawno-gospodarczych – czytaj na gazeta prawna.pl.
 

Tagi: ustawa TBS lokale mieszkania nieruchomości
Opracowano we współpracy z:
Górnośląska Agencja Rozwoju Regionalnego SA
http://garr.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE