Kalendarz wydarzeń
Lipiec 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Firmy chcą od menedżerów milionowych odszkodowań


Wiadomości | Kadry 2009-11-18 09:26:43

Artykuł archiwalny
Ten artykuł jest starszy niż 12 miesięcy.

W firmach trwa wymiana kadr najwyższego szczebla. Co czwarte zlecenie trafiające obecnie do headhunterów to prośba o dyskretne znalezienie nowego prezesa lub kluczowego menedżera.

Najpierw zastępowani byli ci, którzy zawierali ryzykowne umowy na tzw. opcje walutowe. Teraz przyszła kolej na pozostałą kadrę, która niegospodarnie zarządzała środkami firm.

Straty finansowe wynikające tylko z podpisywania przez menedżerów niekorzystnych dla firm aneksów do umów o pracę wydłużających na przykład okresy wypowiedzeń lub zawyżających kwoty odszkodowań za przedterminowe zerwanie kontraktów menedżerskich sięgają setek milionów zł. Firmy, oprócz zwolnień, domagają się też od nich odszkodowań. Liczba spraw zakładanych przez firmy byłym szefom działającym na ich szkodę wzrosła w tym roku o ok. 300 proc.

– W czasach prosperity menedżerowie firm podpisywali z pracownikami umowy o pracę lub kontrakty cywilne, w których okres wypowiedzenia wydłużano nawet do 12 miesięcy i dodatkowo zastrzegano odprawy, które z dzisiejszej perspektywy są niemożliwe do zaakceptowania – Sławomir Paruch, wspólnik w kancelarii prawnej Sołtysiński, Kawecki & Szlęzak, który prowadzi obecnie takie sprawy.

Wskazuje, że w niektórych przypadkach hojność kadry podyktowana była wyłącznie chęcią naciągnięcia firmy na olbrzymie odprawy. Do takiej sytuacji najczęściej dochodzi w obliczu zmiany właściciela, np. fuzji czy przejęcia firmy. Przeczuwający zwolnienie menedżerowie potrafią wtedy nawet dzień przed odejściem doprowadzić do zmiany warunków zatrudnienia niektórych współpracowników tak, by ich następcom trudniej było ich zwolnić.

Kto przede wszystkim stosuje ten mechanizm obchodzenia prawa ? W jakich sytuacjach firmy nie są bezbronne ? Kiedy odprawy mogą być uznane za nieważne z powodu naruszenia zasad współżycia społecznego ? Co może być podstawą do wytoczenia menedżerom lub wspólnikom procesów odszkodowawczych ?

Katarzyna Bartman

Więcej: Dziennik Gazeta Prawna 18.11.2009 (225) – str.B6

Pełna wersja wiadomości prawno-gospodarczych – czytaj na gazeta prawna.pl.
 

Tagi: firmu pracownicy odszkodowania zmiana pracy headhunterzy
Opracowano we współpracy z:
Górnośląska Agencja Rozwoju Regionalnego SA
http://garr.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE