Kalendarz wydarzeń
Sierpień 2019
PnWtŚrCzPtSoNd
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Parki technologiczne korzyści i ograniczenia


Porady ekspertów | Badania i Rozwój 2009-11-12 08:16:37

Artykuł archiwalny
Ten artykuł jest starszy niż 12 miesięcy.

Parki technologiczne są istotnym elementem polskiego pejzażu przedsiębiorczości, na przestrzeni ostatnich lat. Taki fakt wynika m.in. z potrzeby kształtowania działań przedsiębiorczych, które sprostałaby coraz silniejszemu oddziaływaniu procesów globalizacyjnych. Polski przedsiębiorca, zwłaszcza mały i średni staje przed koniecznością uczestnictwa w procesach globalnej konkurencji.

Nie jest przy tym specjalnie istotne, czy działa on na rynkach miejscowych, lokalnych, regionalnych, krajowym, czy międzynarodowym. Taki podział zaczyna mieć swoje znaczenie jako układ klasyfikacyjny lub podstawa dla tworzenia strategii marketingowych, natomiast patrząc praktycznie każdy przedsiębiorca musi odpowiedzieć na wyzwania globalnych konkurentów, zmierzyć się z ich widzeniem rzeczywistości, sposobami działania, dostępnymi zasobami kapitałowymi, czy też możliwościami wpływania na inne podmioty rynkowe.

Większość korzyści, w tym znaczących efektów synergicznych, powstających w wyniku działania parku, możliwa jest do odnotowania dopiero w długiej perspektywie, co najmniej kilkunastu lat. Istniejące Polsce parki technologiczne takiego stażu funkcjonalnego nie posiadają. Dlatego analiza korzyści oraz ograniczeń i barier funkcjonowania musi być z założenia ograniczona. (...)

Celem nadrzędnym parku technologicznego jest ułatwianie i przyspieszanie wymiany wiedzy oraz nowoczesnych technologii między instytucjami badawczymi a biznesem. Dla zrealizowania powyższego założenia, park koordynuje przepływy wiedzy i technologii między szkołami wyższymi, jednostkami badawczo-rozwojowymi i przedsiębiorstwami. Generuje szansę na powstawanie i sprawne działanie firm opartych na przetwarzaniu wiedzy za pomocą inkubacji oraz procesu wydzielania się. Dodaje przedsiębiorstwom wartości poprzez wysokiej jakości usługi oraz ofertę terytorium o wysokim standardzie i obiekty gwarantujące sprawne funkcjonowanie w wysokotechnologicznym otoczeniu.(...)

Analizując efektywność parków technologicznych należy brać pod uwagę funkcje, które park ma do zrealizowania. Jako podstawowe można tutaj wymienić funkcję inkubacyjną oraz klastrotwórczą. Rola inkubacyjna techno parków opiera się na identyfikacji faktu, że w początkowej fazie rozwoju małe i średnie przedsiębiorstwa są szczególnie narażone na negatywne skutki związane z niedoskonałościami rynku np. funkcjonowaniem zmów cenowych, albo występowaniem monopolistycznej lub dominującej pozycji dużych korporacji międzynarodowych. Parki mają dawać szansę na dostęp do specjalistycznej wiedzy i umiejętności, niemożliwych do uzyskania przy ograniczeniach finansowych przedsiębiorstw w sektorze MSP.

W ramach funkcji klastrotwórczej niewątpliwą korzyścią jest efekt koncentracji przestrzennej. Zgromadzenie przedsiębiorstw i instytucji badawczych w niewielkiej odległości może prowadzić do większej liczby szybciej wdrażanych innowacji, co z kolei generuje efekty zewnętrzne i prowadzi do wzrostu produktywności firm należących do klastra. Badania naukowe prowadzone za granicą (np. w Wielkiej Brytanii) wskazują, że przedsiębiorstwa funkcjonujące parkach rozwijały się szybciej zarówno pod względem wielkości zatrudnienia, jak i sprzedaży. Co więcej, firmy wewnątrz parków charakteryzowała większa liczba nowych produktów wprowadzanych na rynki oraz zwiększona liczba zarejestrowanych patentów. Sama obecność w parku ogranicza ryzyko nieefektywności przedsiębiorstw, m.in. poprzez fakt, że firmy w parkach szybciej adaptują nowe technologie, mają większą skłonność do udziału w międzynarodowych i krajowych projektach badawczych oraz do zakupów licencji.(...)

Zapraszamy do zapoznania się z całością artykuły (link poniżej)

Pliki do pobrania:Parki technologiczne - korzyści i ograniczenia
Tagi: parki technologiczne parki przemysłowe
Źródło: Opracowanie własne eksperta
Opracowano we współpracy z:
Górnośląska Agencja Przekształceń Przedsiębiorstw
http://gapp.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE