Kalendarz wydarzeń
Lipiec 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Użytkownicy Odsiebie.com mogą trafić do więzienia


Wiadomości | Prawo 2009-11-10 10:19:31

Artykuł archiwalny
Ten artykuł jest starszy niż 12 miesięcy.

Internauci, którzy wymieniali pliki audio, wideo, programów komputerowych itp. w sieci za pośrednictwem portalu Odsiebie.com mogą czuć się zagrożeni. Za ich internetową działalność grozi im odpowiedzialność karna oraz cywilna. Po przedstawieniu zarzutów dwóm administratorom portalu policja wyjaśnia dalsze okoliczności związane z przestępczymi aspektami jego funkcjonowania i nie wyklucza zatrzymań także jego najaktywniejszych użytkowników.

Działający od czerwca 2008 r. serwis Odsiebie.com umożliwiał odwiedzającym go osobom założenie bezpłatnego konta, dzięki któremu zarejestrowani internauci mogli do woli wymieniać się pirackimi filmami, muzyką czy grami. Przez blisko półtora roku portal mogły odwiedzić nawet 4 mln osób. Na razie nie wiadomo, ile z nich dopuściło się przestępstwa.

Trwają ustalenia w tej sprawie. Może to być jednak od kilku do kilkunastu tysięcy użytkowników – mówi komisarz Zaporowski z Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu.

O tym, kiedy wymiana plików w internecie jest przestępstwem i kiedy taki występek może ścigać policja, przesądzają przepisy kodeksu karnego i ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Samo ściąganie plików mp3, filmów czy zdjęć z internetu (nawet pirackich) nie jest przestępstwem i grozi za nie co najwyżej odpowiedzialność cywilna, np. konieczność wypłaty równowartości dwukrotności lub trzykrotności tantiem przysługujących twórcy. Karalne jest udostępnianie plików chronionych prawami autorskimi.

Rozpowszechnianie muzyki lub filmów bez zgody osób posiadających prawa majątkowe do utworów stanowi przestępstwo, za które grozi grzywna, ograniczenie wolności lub nawet dwa lata więzienia. Surowsza odpowiedzialność wiąże się z nielegalnym korzystaniem z programów komputerowych (w tym także gier).

Dlaczego postępowania karne przeciwko użytkownikom Odsiebie.com nie będą wszczynane przez policję automatycznie? Kto podejmuje ostateczną decyzję o ściganiu sprawców w/w czynów? Dlaczego właścicieli portalu nie dotyczy zasada, że administratorzy serwisów hostujących pliki co do zasady nie odpowiadają za legalność zamieszczanych tam materiałów?

Adam Makosz

Więcej: Dziennik Gazeta Prawna 10.11.2009 (220) – str.B8

Pełna wersja wiadomości prawno-gospodarczych – czytaj na gazeta prawna.pl.

Tagi: prawo kara p2p ściąganie muzyka programy więzienie
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna 10.11.2009 (220)
Opracowano we współpracy z:
Górnośląska Agencja Rozwoju Regionalnego SA
http://garr.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE