Kalendarz wydarzeń
Sierpień 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Stawiamy na wieloletnie kontrakty i wydobycie gazu z własnych źródeł


Wiadomości | Inwestycje 2009-11-05 10:20:49

Artykuł archiwalny
Ten artykuł jest starszy niż 12 miesięcy.

Rosyjskie media oceniły zakończone negocjacje gazowe z Polską jako wielki sukces Gazpromu. Czy rzeczywiście nasi negocjatorzy ponieśli porażkę? - DGP pyta Waldemara Pawlaka , wicepremiera i ministra gospodarki.

Pan redaktor zadaje pytanie, jakbym pracował dla Gazpromu. Wynik negocjacji to efekt kompromisu i raczej nie przechylałbym wagi na którąś ze stron. Porozumienie zapewnia nam w dającej przewidzieć się przyszłości stabilne dostawy oparte na długoterminowym kontrakcie. Przedłużyliśmy bowiem kontrakt jamalski o 15 lat. Mamy zatem gwarancję dostaw gazu do Polski i funkcjonowania gazociągu tranzytowego aż do 2037 r.
Poza tym udało się nam wyeliminować pośredników w handlu gazem i zwiększyć poziom dostaw bezpośrednio od Gazpromu z obecnych 8 mld m sześc. do około 10 mld m sześc. rocznie.

Zakup w ramach kontraktu jamalskiego tej ilości gazu, którą dotąd importowaliśmy na podstawie umów krótkoterminowych, to według części ekspertów błąd. Kontrakty krótkoterminowe dawały bowiem zamawiającym pewną elastyczność.

Dawały one nadzwyczajne zyski tym, którzy gaz ten dostarczali i dawały nam co kilka lat dużo kłopotów związanych z przedłużaniem tychże umów. Na przykład w 2006 roku, gdy kończyła się taka krótkoterminowa umowa, strona polska została postawiona pod ścianą. Aby zagwarantować odpowiedni poziom dostaw, zrezygnowano wówczas z istotnego bonusa zawartego w kontrakcie długoterminowym, czyli 10-proc. obniżki cen w stosunku do tej, która wynikała z formuły cenowej. W efekcie, po 13 latach od zawarcia kontraktu jamalskiego, musieliśmy za gaz płacić więcej. Ówczesne błędy negocjacyjne doprowadziły zatem do problemów, które sporo nas kosztowały i zresztą do dziś kosztują. To przykład tego, jak opłacalne są owe umowy krótkoterminowe.

Czy porozumienie, które osiągnęliście z Rosjanami, zakłada powrót do tego 10-proc. opustu?

Cena gazu ani formuła, na podstawie której jest ona określana, nie była przedmiotem negocjacji. Pozostała ona niezmieniona i jest ustalana – jak dotychczas – formułą zależną od notowań cen ropy z ostatnich dziewięciu miesięcy.

Michał Duszczyk, Łukasz Korycki

Od 2010 r. zwiększymy odbiór rosyjskiego gazu na najbliższe 27 lat. Czy nie zwiększy to naszego uzależnienia od rosyjskiego surowca? Czy żaden z projektów dywersyfikacyjnych nie jest zagrożony? Dlaczego zgodzono się na zmiany w akcjonariacie EuRoPol Gazu i obniżkę taryfy za tranzyt gazu? Kiedy może dojść do ukształtowania się docelowej struktury akcjonariatu EuRoPol Gazu? Czy rząd jest zainteresowany podłączeniem do rurociągu Nord Stream?

Więcej: Dziennik Gazeta Prawna 5.11.2009 (217) – str.C6 Forsal

Pełna wersja wiadomości prawno-gospodarczych – czytaj na gazeta prawna.pl.

Tagi: rurociąg kontrakt gaz rosyjski jamalski
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna 5.11.2009 (217)
Opracowano we współpracy z:
Fundusz Górnośląski SA
http://www.fgrn.com.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE