Kalendarz wydarzeń
Lipiec 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Resort nie chce, by opłata planistyczna była kosztem


Wiadomości | Księgowość 2009-11-05 08:28:30

Artykuł archiwalny
Ten artykuł jest starszy niż 12 miesięcy.

Podatnik sprzedający nieruchomość, który musiał zapłacić opłatę planistyczną, nie uwzględni jej w kosztach uzyskania przychodów przy zbyciu nieruchomości. Chodzi o rozliczenie PIT.

Opłatę planistyczną płacę po podpisaniu aktu notarialnego w związku ze sprzedażą nieruchomości. Przy obliczaniu podatku od sprzedaży nie mogę pomniejszyć przychodu o opłatę planistyczną. Jednym słowem, płacę podatek od opłaty – stwierdza w rozmowie z DGP pan Janusz.

Takie stanowisko prezentują urzędy skarbowe i Ministerstwo Finansów. Niezależni eksperci są podzieleni. Jedni twierdzą, że opłata planistyczna powinna być zaliczana do kosztów przy zbyciu nieruchomości. Inni, że nie. Oznacza to, że minister finansów powinien wydać interpretację ogólną w tym zakresie, żeby rozwiać wątpliwości.

W przesłanej DGP odpowiedzi Ministerstwo Finansów wyjaśnia, że uzyskanie przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości następuje w dacie zawarcia umowy. W tej samej dacie powstaje też obowiązek podatkowy. Na ten moment określa się wysokość przychodu, jak też kosztów odpłatnego zbycia.

Tymczasem – jak wskazuje MF – należność z tytułu opłaty planistycznej może powstać wyłącznie po dacie uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia. Na dzień uzyskania przychodu opłata nie jest jeszcze należna ani wymagalna.

Odpłatne zbycie nieruchomości nie daje automatycznie podstaw do poboru opłaty planistycznej. Uiszczona przez podatnika opłata planistyczna na rzecz gminy nie stanowi kosztu odpłatnego zbycia – podkreśla Magdalena Kobos z Ministerstwa Finansów.

Z czego wynika opłata planistyczna? Kiedy pytanie, czy opłata planistyczna stanowi koszt podatkowy z tytułu zbycia nieruchomości dla osoby fizycznej, staje się szczególnie aktualne? Czy opłata planistyczna wpływa na zwiększenie wartości nieruchomości?

Ewa Matyszewska

Więcej: Dziennik Gazeta Prawna 5.11.2009 (217) – str.B2

Pełna wersja wiadomości prawno-gospodarczych – czytaj na gazeta prawna.pl.

Tagi: opłata planistyczna podatek
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna 5.11.2009 (217)
Opracowano we współpracy z:
Górnośląska Agencja Rozwoju Regionalnego SA
http://garr.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE