Kalendarz wydarzeń
Sierpień 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Responsible Rewards nowy trend w wynagradzaniu pracowników


Porady ekspertów | Kadry 2009-11-04 10:25:57

Artykuł archiwalny
Ten artykuł jest starszy niż 12 miesięcy.

W ciągu najbliższych dwóch lat nie ma szansy na realny wzrost płac w Polsce prognozują bankowcy oraz eksperci rynku pracy. W trudnej dla pracowników i pracodawców sytuacji szczególnego znaczenia nabiera umiejętność weryfikacji polityki płacowej w oparciu o światowy trend Responsible Rewards, polegający na odpowiedzialnym konstruowaniu systemu wynagrodzeń.

Na satysfakcję z pracy wpływa nie tylko wysokość płac, ale także przejrzystość i zrozumienie zasad wynagradzania – wynika z badań przeprowadzonych przez międzynarodową firmę doradczą Hay Group.

Zgodnie z prognozami analityków, dynamika wzrostu wynagrodzeń zmniejszy się w 2009 roku
o ponad połowę i pod koniec br. wyniesie ok. 2,2%, co tworzy trudną dla pracowników i pracodawców sytuację. W warunkach zmian rynkowych ważną rolę odgrywa odpowiedzialne podejście do kreowania i wdrażania polityki wynagrodzeń, a także właściwej komunikacji skierowanej do pracowników.

Z badań firmy doradczej Hay Group wynika, że stopień rozumienia zasad przyznawania wynagrodzeń jest wciąż niewielki. Poniższy wykres ilustruje, że obecnie tylko w 35% przedsiębiorstw polityka wynagrodzeń jest rozumiana przez większość pracowników.

Niezbędnym elementem efektywnego i odpowiedzialnego podejścia do kreowania i wdrażania polityki płacowej jest współdziałanie kadry zarządzającej, działu HR oraz menedżerów liniowych. Jednak, jak wynika z badań Hay Group, nadal niewiele światowych firm uwzględnia rolę menedżerów w tym procesie:

Wielu przedstawicieli kadry zarządzającej postrzega wynagrodzenia przede wszystkim jako koszt, który ponieść musi organizacja, aby utrzymać się na rynku. Tymczasem kluczowe jest w tym przypadku zrozumienie, że właściwie skonstruowany system wynagrodzeń to przede wszystkim rodzaj inwestycji w kapitał ludzki. Trend Responsible Rewards polega na uświadomieniu firmom, że polityka wynagrodzeń nie tylko przynosi określoną stopę zwrotu, ale także pozwala integrować cele różnych grup pracowników z interesem całej firmy” – wyjaśnia Klaus Mittorp, światowej sławy ekspert Hay Group specjalizujący się w dziedzinie polityki wynagrodzeń, który w dniach 5 i 6 listopada br. gościć będzie w Polsce na zaproszenie krajowego oddziału Hay Group.

Filozofia Responsible Rewards – wdrażana obecnie m.in. wśród firm z branży finansowej
– oznacza kompleksowe podejście do systemu wynagrodzeń. Polega na zachowaniu klarownej polityki płacowej oraz stymulowaniu pracowników do zachowań spójnych z długofalową strategią firmy. Ważnym elementem odpowiedzialnej polityki wynagrodzeń jest także właściwa ocena wyników biznesowych osiąganych przez pracowników, a także zrozumienie i akceptacja systemu płac przez pracowników.

System wynagrodzeń powinien być skonstruowany w taki sposób, aby pensje i bonusy otrzymywane przez pracowników różnych szczebli motywowały ich do zachowań spójnych z długoterminowym interesem całej organizacji oraz zwiększały jej przewagę rynkową. Tak skonstruowana strategia wynagradzania powinna być przede wszystkim przejrzysta, zrozumiała i akceptowalna dla pracowników. Warto pamiętać, że o ich zaangażowaniu decyduje również szereg aktywów niematerialnych firmy, które współgrają z trendem odpowiedzialnego wynagradzania. Można wśród nich znaleźć np. komfort pracy, tworzenie przyjaznej kultury organizacyjnej, możliwości rozwoju zawodowego, elastyczność oraz poczucie satysfakcji z wykonywanych obowiązków” – podkreśla Mik Kuczkiewicz, Prezes Zarządu Hay Group Polska.

Podstawowe zasady związane z polityką odpowiedzialnego wynagradzania w dniach 5 i 6 listopada br. zaprezentuje ekspert Hay Group, Klaus Miittorp, który gościć będzie w Polsce w związku
z inicjatywą networkingu firm z branży finansowej. Jest to przedsięwzięcie organizowane cyklicznie przez polski oddział firmy Hay Group.

Tagi: responsible rewards wynagradzanie płace
Źródło: materiały prasowe
Opracowano we współpracy z:
Górnośląska Agencja Rozwoju Regionalnego SA
http://garr.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE