Kalendarz wydarzeń
Lipiec 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Minister z kasami może poczekać do kwietnia


Wiadomości | Księgowość 2009-11-03 09:34:10

Artykuł archiwalny
Ten artykuł jest starszy niż 12 miesięcy.

Nowe rozporządzenie dotyczące zwolnień z obowiązku stosowania kas fiskalnych poznamy najwcześniej w połowie grudnia. Obecne obowiązuje tylko do 31 grudnia. Wszystko dlatego, że najpierw musi zostać znowelizowana w ustawie o VAT delegacja dla ministra finansów do wydania tego aktu wykonawczego. Taką argumentację przedstawił wczoraj na łamach DGP wiceminister finansów Maciej Grabowski.

A co w sytuacji, gdy nowelizacji ustawy o VAT przed końcem roku nie uda się przeprowadzić? Zdaniem ekspertów minister może przedłużyć obecne rozporządzenie i skończyć prace nad zmianą ustawy do 23 kwietnia 2010 r. To ostateczny termin, który dał ministrowi finansów Trybunał Konstytucyjny na rozwiązanie kwestii stosowania lub nie kas fiskalnych przez podatników.

Obecna praktyka w zakresie stosowania kas fiskalnych pokazuje, że prawdziwe jest twierdzenie, że prowizorki są najtrwalsze. Według Katarzyny Bieńkowskiej, doradcy podatkowego w Dewey&LeBoeuf, rok w rok, gdy kończyła się ważność danego rozporządzenia o zwolnieniach ze stosowania kas, wykonywane były gwałtowne ruchy, by zdążyć przed końcem roku i utrwalić niedobrą praktykę w tym zakresie na kolejny rok. Przy okazji, gdy temat kas był podejmowany w ostatniej chwili, nie było czasu na szerszą dyskusję o tym, w jakim zakresie kasy powinny być stosowane, przez kogo i na jakich warunkach.

Również Dorian Liszcz, ekspert z firmy GMTR zajmującej się m.in. produkcją kas
fiskalnych, zwraca uwagę, że niestety lata mijają, mamy już nawet wyrok Trybunału Konstytucyjnego dotyczący braku równości w traktowaniu podatników zobligowanych do stosowania kas, ale problem oderwania rzeczywistości urzędniczej od rzeczywistości podatnika jest coraz głębszy.

Ewa Matyszewska


Dlaczego przedłużenie obowiązywania dotychczasowego rozporządzenia w sprawie kas na następne kilka miesięcy budzi jednak wątpliwości ? Co byłoby obecnie najbardziej racjonalnym rozwiązaniem dla opracowania regulacji dotyczących kas fiskalnych ? Co zapewni podatnikom umieszczenie zwolnienia w ustawie o VAT ?


Więcej: Dziennik Gazeta Prawna 3.11.2009 (215) – str.B2

Pełna wersja wiadomości prawno-gospodarczych – czytaj na gazeta prawna.pl.

Tagi: kasy fiskalne VAT ustawa o VAT
Źródło: Gazeta Prawna
Opracowano we współpracy z:
Fundusz Górnośląski SA
http://www.fgrn.com.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE