Kalendarz wydarzeń
Lipiec 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Przepisy o kasach fiskalnych będą dopiero w grudniu


Wiadomości | Finanse 2009-11-02 09:31:55

Artykuł archiwalny
Ten artykuł jest starszy niż 12 miesięcy.

Kiedy poznamy nowe rozporządzenie określające zakres zwolnień z obowiązku stosowania kas fiskalnych? Obecne obowiązuje do końca grudnia - rozmowa z Maciejem Grabowskim, wiceministrem finansów.

Rada Ministrów przyjęła projekt, który zakłada uszczegółowienie delegacji dla ministra finansów do wydania tego rozporządzenia, co jest zgodne z wytycznymi wyroku Trybunału Konstytucyjnego z lipca tego roku. W ustawie o VAT znajdą się precyzyjne wytyczne, którymi minister musi się kierować, określając katalog zwolnień ze stosowania urządzeń fiskalnych. Dobrze by było, aby parlament zajął się tą zmianą bez zbędnej zwłoki, tak aby ta zmiana do ustawy o VAT weszła w życie najpóźniej w połowie grudnia. Minister finansów musi na podstawie nowej delegacji przed końcem roku wydać rozporządzenie w sprawie zwolnień ze stosowania kas fiskalnych.

Czy projekt nowego rozporządzenia jest już gotowy?
Nowe rozporządzenie będzie opierało się na przepisach zmienionej ustawy o VAT. Na ich podstawie możemy wydać nowe rozporządzenie.

Czyli MF będzie czekało do połowy grudnia z pisaniem nowego rozporządzenia?
Mam nadzieję, że będzie to wcześniej niż połowa grudnia. Gdy nowela VAT zostanie uchwalona, będziemy mogli opracować ostateczny kształt rozporządzenia. Nie będziemy czekać na podpis prezydenta i publikację w Dzienniku Ustaw.

Które zwolnienia ze stosowania kas fiskalnych nie będą przedłużone? Co dalej z odliczaniem VAT po tym, jak Rada Ministrów nie przyjęła propozycji wprowadzenia ograniczeń w zakresie odliczania VAT od paliwa do zakupu samochodów, na które MF ma już zgodę europejskiego Komitetu ds. VAT. ? Kiedy wrócą prace nad zmianami w odliczaniu VAT? Czy pakiet samochodowy będzie dotyczył też zmian w opodatkowaniu podatkiem dochodowym prywatnego używania samochodów firmowych? Nad czym teraz pracuje MF?

Ewa Matyszewska, Marek Kutarba

Więcej: Dziennik Gazeta Prawna 2.11.2009 (214) – str.B2

Pełna wersja wiadomości prawno-gospodarczych – czytaj na gazeta prawna.pl.

Tagi: kasy fiskalne MF VAT
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna
Opracowano we współpracy z:
Fundusz Górnośląski SA
http://www.fgrn.com.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE