Kalendarz wydarzeń
Lipiec 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Nie ma sensu walczyć o złotą akcję


Wiadomości | Finanse 2009-11-02 09:29:19

Artykuł archiwalny
Ten artykuł jest starszy niż 12 miesięcy.

Co może zrobić państwo polskie, żeby uniknąć sankcji, skoro Komisja Europejska zdecydowała się postawić Polsce przed Europejskim Trybunałem Sprawiedliwości zarzuty związane z uprzywilejowaniem Skarbu Państwa wynikającym ze złotej akcji? - rozmowa z Michałem Romanowskim, członkiem Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Cywilnego, adwokatem w kancelarii Romanowski i Wspólnicy.

Tak długo, jak nie ma rozstrzygnięcia ETS, Polsce nic nie grozi. Problem kar pojawiłby się, gdybyśmy przegrali proces i nie chcieli wykonać wyroku. Na obecnym etapie obie strony muszą być traktowane jednakowo.

Tego rodzaju sporów z innymi państwami było już wiele, więc czy ich liczba nie stanowi argumentu, żeby zmienić wspólnotowe przepisy?
Wygrała tylko Belgia. Co więcej, problem dotyczy niezgodności polskiej ustawy z Traktatem ustanawiającym UE, a prawo pierwotne bardzo trudno się zmienia. Będziemy więc z jednej strony mieli problem dowodzenia, a z drugiej – interpretacji słusznych, podstawowych zasad Unii. To skutek tego, że na niepodległość wybiła się Komisja Europejska i Trybunał Sprawiedliwości, a każde państwo członkowskie musiało zrezygnować, przystępując do Wspólnoty z części suwerenności. Dziś organy ponadnarodowe mają w UE dużą swobodę interpretacji ogólnych zasad traktatowych.

Czy w razie przegranej trzeba będzie zmienić listę przedsiębiorstw pod szczególnym nadzorem, czy raczej ustawę o szczególnych uprawnieniach Skarbu Państwa? Czy nie będzie można zakazywać zarządom spółek ze strategicznej listy nawet zmiany profilu działalności lub przeniesienia siedziby za granicę czy likwidacji przedsiębiorstwa?

Dobromiła Niedzielska-Jakubczyk:

Więcej: Dziennik Gazeta Prawna 2.11.2009 (214) – str.B10

Pełna wersja wiadomości prawno-gospodarczych – czytaj na gazeta prawna.pl.

 

 

Tagi: prawo KE złota akcja trybunał sprawiedliwości
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna
Opracowano we współpracy z:
Fundusz Górnośląski SA
http://www.fgrn.com.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE