Kalendarz wydarzeń
Lipiec 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Strażacy: za nadgodziny wcześniej na emeryturę


Wiadomości | Prawo 2009-10-26 12:26:26

Artykuł archiwalny
Ten artykuł jest starszy niż 12 miesięcy.

W Polsce strażacy nie mogą odebrać dni wolnych za przepracowane nadgodziny. Według danych Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej obecnie liczba nadgodzin przekroczyła 1,2 mln godzin. Najgorsza sytuacja jest na Śląsku i Kujawach, gdzie rekordziści mają nawet po 4 tys. nadgodzin. Gdyby chcieli je odebrać, mieliby wolne przez dwa miesiące. Nie mogą tego zrobić, bo nie ma ich kto zastąpić.

W ubiegłym roku strażacy chcieli otrzymać po 10 zł za każdą godzinę nadliczbową. Na takie rozwiązanie nie zgodziło się Ministerstwo Finansów. Obecnie Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej proponuje, aby strażacy mieli doliczane nadgodziny do okresu uprawniającego do wcześniejszej emerytury. To może oznaczać, że na emeryturę odchodziłyby osoby, które nie służyły w straży nawet 15 lat. Z kolei gdyby pracowali dłużej, ich świadczenia byłyby wyższe. Do tej propozycji chcą przekonać rząd.

– Sytuacja w straży jest tragiczna. W wielu jednostkach bojowych jest zaledwie połowa obsady gwarantująca bezpieczne wykonanie zadania. Dodatkowo sprawę komplikuje fakt, że nie ma chętnych do przyjścia do straży, bo w najbliższym czasie nie ma mowy o wzroście wynagrodzenia – mówi Wiesław Puchalski, przewodniczący Zarządu Krajowego Związku Zawodowego Strażaków Florian.

Według wyliczeń związkowców faktyczna liczba nadgodzin przekroczyła 8,5 mln i z każdym dniem się zwiększa. Obecnie w straży służy prawie 30 tys. strażaków.

Co jest powodem, że funkcjonariuszom coraz trudniej jest odebrać dni wolne za nadgodziny ? Ile dodatkowych etatów powinno być utworzonych, aby zapewnić bezpieczeństwo tylko samych strażaków pełniących służbę ? Dlaczego propozycja zmian w systemie emerytalnym strażaków wywołuje kontrowersje wśród ekspertów ubezpieczeniowych ?

Bożena Wiktorowska

Więcej: Dziennik Gazeta Prawna 26.10.2009 (209) – str.B6

Pełna wersja wiadomości prawno-gospodarczych – czytaj na gazeta prawna.pl.

Tagi: emerytura straż pożarna pożarnictwo nadgodziny
Opracowano we współpracy z:
Górnośląska Agencja Rozwoju Regionalnego SA
http://garr.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE