Kalendarz wydarzeń
Sierpień 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Na kradzieży haseł oszuści zbijają fortuny


Wiadomości | Finanse 2009-10-23 10:34:17

Artykuł archiwalny
Ten artykuł jest starszy niż 12 miesięcy.

Przestępcy internetowi coraz częściej kradną poufne dane internautów. W zeszłym tygodniu po raz kolejny podszyli się pod Bank BZ WBK i wysłali do jego klientów e-maile z prośbami o podanie haseł do kont bankowych.

Kilka dni przedtem hakerzy opublikowali w Internecie dziesiątki tysięcy wykradzionych haseł i loginów do kont poczty elektronicznej, m.in. z Hotmaila i Gmaila. Nieco wcześniej policja zatrzymała siedmiu nastolatków, którzy w sierpniu wykradli około 100 tys. haseł użytkowników serwisu Wykop.pl.

– Osoby korzystające z internetu nie zdają sobie sprawy, jakie zagrożenia czekają na nich w wirtualnym świecie. Informacje pozostawiane przez nas w sieci wydają się nam nieistotne. Środowiska przestępcze dorabiają się jednak na ich kradzieży fortun – mówi Michał Serzycki, generalny inspektor ochrony danych osobowych.

– Loginy i hasła internetowe to dość wartościowa baza danych osobowych. Można ją odsprzedać, np. celem wysyłki spamu. Adresy mogą zostać potraktowane również wybiórczo i użyte do kradzieży wirtualnych tożsamości czy podszywania się pod konkretne osoby – mówi Zbigniew Engiel, specjalista ds. informatyki śledczej z Mediarecovery.

Nielegalne pozyskiwanie danych może stać się również sposobem na oficjalny biznes. Ostatnio powstała strona internetowa, na której zaoferowano płatne pośrednictwo w procesie personalizacji Warszawskiej Karty Miejskiej. Jej twórca zachęca do przesłania zdjęć i zbiera dane osobowe pasażerów – imię, nazwisko i numer PESEL – Zarząd Transportu Miejskiego niezwłocznie złoży do prokuratury zawiadomienie w tej sprawie – mówi rzecznik ZTM w Warszawie Igor Krajnow.

Adam Makosz

Na czym polega proceder phishingu? Jakie zaniedbania można zarzucić Internautom ? Jakim karom podlegają cyberprzestępcy ?

Pełna wersja wiadomości prawno-gospodarczych – czytaj na gazeta prawna.pl.

Tagi: internet bankowość elektroniczna spam
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna
Opracowano we współpracy z:
Fundusz Górnośląski SA
http://www.fgrn.com.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE