Kalendarz wydarzeń
Październik 2019
PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Firmy niechętnie informują o awariach


Wiadomości | Inwestycje 2009-10-23 10:22:43

Artykuł archiwalny
Ten artykuł jest starszy niż 12 miesięcy.

PSE Operator, operator krajowego systemu elektroenergetycznego, zebrał już dane na temat skali ograniczeń dostaw prądu wskutek śnieżyc i wichur sprzed tygodnia. Straty były olbrzymie. Z ciągle jeszcze niepełnych danych wynika, że ograniczenia w dostawach prądu wyniosły blisko 15 tys. MWh mówi Dariusz Chomka, rzecznik PSE Operator.

Taka ilość energii wystarczyłaby na rok około 7,5 tys. gospodarstw domowych. Strat, które ponieśli odbiorcy, nie sposób oszacować. Być może w jakimś stopniu odbiorcom udałoby się ograniczyć straty, ale zabrakło informacji o skali awarii i terminach jej usunięcia.
– Dystrybutorzy mają obowiązek prawny informowania o przewidywanym terminie wznowienia dostarczania energii przerwanego z powodu awarii w sieci, ale na żądanie odbiorców. W prawie nie został określony sposób, w jaki mają to robić – wyjaśnia Jacek Bełkowski, rzecznik odbiorców energii i paliw w Urzędzie Regulacji Energetyki.

W przypadku energetyki do komunikowania się z odbiorcami w razie awarii wykorzystywany jest internet. Krakowski Enion czy gdańska Energa Operator informowały w ten sposób o zasięgu wyłączeń spowodowanych śnieżycami, licząc, że media je dalej rozpowszechnią. PGE Dystrybucja Warszawa Teren za pośrednictwem sieci podziękowała mediom, że pomogły jej w informowaniu odbiorców o awariach. Jednak energetycy przyznają, że w sprawie komunikacji muszą jeszcze sporo poprawić.

 Ireneusz Chojnacki, współpraca Tomasz Świderek, Roman Grzyb

W jaki sposób firmy energetyczne chcą poprawić komunikację z klientami ? Czy firmy zajmujące się usługami telekomunikacji czy banki – mają wypracowane wzory informowania o awariach ? Czy są przepisy określające, w jaki sposób bank ma informować o awariach ?

Więcej: Dziennik Gazeta Prawna 23.10.2009 (208) – str.C2

Pełna wersja wiadomości prawno-gospodarczych – czytaj na gazeta prawna.pl.

Tagi: firmy awarie energetyka Urząd Regulacji Energetyki
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna
Opracowano we współpracy z:
Fundusz Górnośląski SA
http://www.fgrn.com.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE