Kalendarz wydarzeń
Styczeń 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Sieci współpracy jako element transferu innowacji w MSP


Porady ekspertów | Zarządzanie 2009-10-20 09:28:38

Artykuł archiwalny
Ten artykuł jest starszy niż 12 miesięcy.

W analizie zjawiska można wyodrębnić szereg znaczeń zjawiska innowacji, rozumianego jako określone dobro, usługę lub pomysł klasyfikowany jako nowy. W subiektywnym odbiorze innowację tworzy wszystko, co jest postrzegane jako nowe, niezależnie od rzeczywistego stopnia nowości idei lub rzeczy. Pomysł może funkcjonować w obiegu stosunkowo długo, ale jest innowacją dla jednostki, która postrzega go jako nowy.

(...) Już w raporcie OECD Knowledge-Based Economy z 1996 roku podkreśla się rolę współpracy wielu podmiotów w tworzeniu przewagi konkurencyjnej przedsiębiorstw
i gospodarek. Współczesne nauki o zarządzaniu również akcentują konieczność sieciowej współpracy organizacji z jego otoczeniem.
Założenia współpracy sieciowej są inne od założeń klasycznego kształtowania relacji biznesowych i społecznych. Trzeba zauważyć, że sieci:

Do organizacji wsparcia innowacyjności możemy zaliczyć:

Sieci współpracy pozwalają lepiej wykorzystywać wiedzę gromadzoną w przedsiębiorstwach oraz skuteczniej wdrażać konkurencyjne strategie rynkowe. Mogą one również być katalizatorem innowacji dla wielu rodzajów działań przedsiębiorczych. Należy przy tym pamiętać, że innowacyjność własna to pewnego rodzaju „zadanie domowe” dla małych i średnich przedsiębiorców, zważywszy na fakt, iż globalizacja jako zjawisko będzie raczej intensywniej postępować, aniżeli się cofać. Dla przedsiębiorców z sektora MSP znaczy to także, że nawet jeśli sami nie dystrybuują swojej oferty na międzynarodowych rynkach, to jednak światowe korporacje o globalnym charakterze wchodzą coraz intensywniej na polski rynek dysponując dużymi kapitałami, znajomością inżynierii finansowej, zapleczem badawczym i wypracowanymi technikami organizacyjnego uczenia się, którym bez prób konsolidacji działań coraz trudniej będzie przeciwstawić samodzielność funkcjonowania
w małej skali na lokalnych i regionalnych rynkach.

 Zachęcamy do zapoznania się z całością artykułu (link poniżej).

Pliki do pobrania:Sieci współpracy jako element transferu technologii w MSP
Tagi: innowacje transfer technologii siecie współpracy
Źródło: Opracowanie własne eksperta
Opracowano we współpracy z:
Górnośląska Agencja Przekształceń Przedsiębiorstw
http://gapp.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE