Kalendarz wydarzeń
Czerwiec 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Za błędy odpowie nie tylko księgowy firmy


Wiadomości | Księgowość 2009-10-15 10:10:29

Artykuł archiwalny
Ten artykuł jest starszy niż 12 miesięcy.

Kontrola skarbowa w firmie w wielu przypadkach wzbudza przerażenie. Osoby kontrolowane wykonują wszystkie polecenia urzędników, a za ewentualne nieprawidłowości obwiniają księgowych. Nic bardziej mylnego. Za błędy w firmowych rozliczeniach nie jest odpowiedzialny jedynie księgowy. Główna odpowiedzialność spoczywa na zarządzie spółki lub właścicielu firmy.

Zgodnie z art. 24 ust. 1 ustawy o rachunkowości księgi handlowe muszą być prowadzone rzetelnie, bezbłędnie, sprawdzalnie i na bieżąco. Jak tłumaczy nam Katarzyna Paterek, księgowa w Auxilium, oznacza to, że są to podstawowe obowiązki głównego księgowego prowadzącego księgowość danego podmiotu. Na podstawie prawidłowo prowadzonych ksiąg handlowych księgowy sporządza na koniec roku sprawozdanie finansowe oraz odpowiednie deklaracje podatkowe, zaś w jego trakcie deklaracje VAT oraz sprawozdania statystyczne.

Obowiązki księgowego wynikają nie tylko z ustawy o rachunkowości, ale również z ustaw podatkowych. Urząd skarbowy lub urząd kontroli skarbowej podczas kontroli weryfikuje poprawność prowadzonych ksiąg, które powinny odzwierciedlać działalność danego podmiotu.
– Weryfikowana jest wówczas poprawność zapisów na poszczególnych kontach, wiarygodność księgowanych dokumentów oraz rozliczenia z urzędem skarbowym – tłumaczy Katarzyna Paterek.


Kto jest oceniany przede wszystkim podczas kontroli podatkowej (skarbowej) w firmie ?
Kiedy osoby zobowiązane do czuwania nad prawidłowością rozliczania podatków w spółkach mogą ponieść odpowiedzialność za nieprawidłowości ? Kiedy organy skarbowe mogą podjąć próbę pociągnięcia do odpowiedzialności karnej skarbowej osób odpowiedzialnych za rozliczenia podatkowe spółki ?

Ewa Matyszewska

Więcej: Dziennik Gazeta Prawna 15.10.2009 (202) – str. B2

Pełna wersja wiadomości prawno-gospodarczych – czytaj na gazeta prawna.pl.

Masz pytanie dotyczące uzyskania dotacji z UE? Zadaj pytanie na forum naszym specjalistom.
Tagi: ustawa o rachunkowości księgowość firma
Opracowano we współpracy z:
Górnośląska Agencja Rozwoju Regionalnego SA
http://garr.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE