Kalendarz wydarzeń
Maj 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Bardziej realistyczna sieć WWW


Wiadomości | Badania i Rozwój 2009-10-14 12:44:30

Artykuł archiwalny
Ten artykuł jest starszy niż 12 miesięcy.

Naukowcy, których badania są finansowane ze środków unijnych, opracowali nową formę komunikacji sieciowej maszyna-maszyna nazwaną "Triple Space" (potrójna przestrzeń), która umożliwi rozwinięcie technologii serwisów internetowych, semantycznej sieci Web oraz technologii przestrzeni krotek. Projekt TRIPCOM (Komunikacja potrójnej przestrzeni) uzyskał dofinansowanie na kwotę 3,65 mln EUR z tematu "Technologie społeczeństwa informacyjnego" Szóstego Programu Ramowego (6PR) UE.

Istniejąca technologia serwisów internetowych opiera się na paradygmacie wymiany komunikatów, który jest wykorzystywany w poczcie elektronicznej, czyli takim, który nie ma realnego połączenia z siecią Web. W tym miejscu do akcji wkracza projekt TRIPCOM. Partnerzy projektu opracowali internetowe serwisy sieci Web, skutecznie zapewniając komunikację za pośrednictwem nieprzerwanej publikacji informacji. W skrócie, komputery mogą publikować i odczytywać informacje w momencie tworzenia i przeglądania przez użytkowników witryn internetowych.

Dzięki tej innowacji serwisy sieci Web będą szybsze, wydajniejsze i bezpieczniejsze. Aplikacje mogą również być wdrożone w różnych branżach, np. w handlu internetowym czy opiece zdrowotnej.

"Pomimo swojej nazwy, obecne serwisy sieci Web nie są zbyt sieciowe" - wyjaśnia dr Elena Simperl z Instytutu Technologii Semantycznej (STI) przy Uniwersytecie w Innsbrucku, Austria, który pełnił rolę koordynatora projektu. "Sposób, w jaki się komunikują przypomina bardziej pocztę elektroniczną, w której wiadomości są wysyłane i odbierane między maszynami aniżeli prawdziwie asynchroniczną komunikację sieci Web, w ramach której informacje są publikowane i są stale dostępne do odczytu o dowolnej porze."

Technologia wdrożona przez TRIPCOM urzeczywistni sieć WWW dla maszyn - jak twierdzą partnerzy projektu.

"Kiedy rozpoczynaliśmy prace w 2004 i 2005 r., nie był to zbyt popularny pomysł. Ale zauważyliśmy, że świat ewoluuje w naszym kierunku, gdyż coraz więcej serwisów softwarowych jest umieszczanych w sieci, a technologia przetwarzania w chmurze weszła przebojem do takich firm jak Google czy Amazon, które oferują produkty i usługi w tej technologii" - podkreśla dr Simperl.

Wprawdzie "Triple Space" opiera się na podobnej koncepcji co przetwarzanie w chmurze, gdzie zasoby informatyczne są dystrybuowane i dostarczane jako usługa przez Internet, lecz obsługuje dane, które maszyny mogą bez trudu wykorzystać.

Partnerzy projektu wykorzystali format RDF (resource description framework) do zbudowania oświadczeń wiedzy. Format RDF jest zestawem reguł (rodzajem języka) do tworzenia opisów informacji.

Jak informują naukowcy, informacje są następnie publikowane w przestrzeniach krotek, które są wspólnymi, wirtualnymi przestrzeniami danych zaprojektowanymi na potrzeby jednoczesnego dostępu wielu procesów i aplikacji. Jednostki danych są nazywane "krotkami", jednostkami informatycznymi i matematycznymi odnoszącymi się do skończonej sekwencji obiektów.

"Triple Space korzysta z tego samego paradygmatu co sieć Web, gdzie informacje są stale publikowane, przechowywane i odczytywane, ale ich użytkownikami nie są ludzie lecz maszyny" - mówi dr Simperl. "To trochę jak struktura katalogów w komputerze osobistym, ale z nakładającymi się plikami i folderami. W ramach katalogu, każdemu wirtualnemu zasobnikowi danych można przydzielić różne poziomy zabezpieczeń, w zależności od wymagań użytkownika."

Partnerzy informują, że dysponują wersją jądra TRIPCOM, które można ocenić za pośrednictwem serwisów internetowych Amazon. Zespół bierze również udział w projekcie SOA4ALL (Architektury zorientowane na usługi dla wszystkich), który uzyskał dofinansowanie z obszaru "Architektury programistyczne i usługowe, infrastruktury i technologie" Siódmego Programu Ramowego (7PR). Finansowanie projektu, który ma stworzyć kompleksowe ramy dla integracji uzupełniających się i ewolucyjnych technologii w spójną i niezależną branżowo platformę usługową, sięga 9,47 mln EUR.

Więcej informacji:

TRIPCOM:
http://www.tripcom.org/

SOA4ALL:
http://www.soa4all.eu/

ICT Results:
http://cordis.europa.eu/ictresults/

Tagi: systemy informacyjne Innowacja transfer technologii Technologie sieciowe Badania Naukowe
Źródło: CORDIS
Opracowano we współpracy z:
Górnośląska Agencja Przekształceń Przedsiębiorstw
http://gapp.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE