Kalendarz wydarzeń
Lipiec 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Zwolnienia z kas znów są spóźnione


Wiadomości | Księgowość 2009-10-14 10:27:44

Artykuł archiwalny
Ten artykuł jest starszy niż 12 miesięcy.

Jeszcze tylko przez nieco ponad dwa miesiące będą obowiązywać dotychczasowe zwolnienia z obowiązku stosowania kas fiskalnych dla pewnych grup podatników, np. lekarzy czy prawników. Niestety, Ministerstwo Finansów nie przygotowało jeszcze nowego projektu rozporządzenia, które zwolnienia by przedłużało.

Zamiast zająć się tymi regulacjami w pierwszej kolejności, MF ma inny priorytet. Otóż dopracowuje założenia do nowelizacji ustawy o VAT. Podkreślmy, nie jest to projekt nowelizacji ustawy o VAT, lecz jedynie założenia do zmian.

Ostatnie modyfikacje do założeń zostały opublikowane w poniedziałek. Zakładają one pewne zmiany dotyczące zwolnień dla kas. Jakie? Resort chce wprowadzić w ustawie o VAT szczegółową delegację dla ministra finansów, aby ten mógł wydać rozporządzenie o zwolnieniach ze stosowania kas. Dopiero po wprowadzeniu tego przepisu do ustawy o VAT MF zajmie się rozporządzeniem o kasach.

Trzeba przyznać, że minister finansów albo zapomniał o długości procesu legislacyjnego, albo jest niepoprawnym optymistą i zakłada, że w dwa miesiące uda się znowelizować ustawę o VAT – która musi przejść przez Sejm, Senat, prezydenta – oraz zostać opublikowana.

Opublikować trzeba też będzie rozporządzenie o zwolnieniach z obowiązku stosowania kas fiskalnych. To ostatnie musi zostać opublikowane w Dzienniku Ustaw najpóźniej 31 grudnia 2009 r. Jeśli czasu na ten proces zabraknie, już 1 stycznia 2010 r. wszyscy przedsiębiorcy dokonujący sprzedaży na rzecz osób nieprowadzących działalności gospodarczej będą musieli kupić kasy fiskalne i ewidencjonować obroty na tych urządzeniach.

To nie pierwszy taki przypadek. Niemal co roku rozporządzania o kasach wydawane są na ostatnią chwilę.

Ewa Matyszewska

Co się stanie, jeśli Sejm nie zdąży uchwalić noweli, a minister nie wyda nowego rozporządzenia ? Dlaczego obecnie mamy do czynienia z wyjątkową sytuacją, jeśli chodzi o przepisy dotyczące zwolnienia z obowiązku stosowania kas fiskalnych ?

Więcej: Dziennik Gazeta Prawna 14.10.2009 (201) – str. B2

Pełna wersja wiadomości prawno-gospodarczych – czytaj na gazeta prawna.pl.

Tagi: kasy fiskalne VAT MF
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna
Opracowano we współpracy z:
Fundusz Górnośląski SA
http://www.fgrn.com.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE