Kalendarz wydarzeń
Lipiec 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Naciąganie "na opłatę skarbową" w funduszach europejskich


Wiadomości | Zarządzanie 2005-09-09 09:20:41

Artykuł archiwalny
Ten artykuł jest starszy niż 12 miesięcy.

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości S.A. w Warszawie odpowiedzialna za wdrażanie programów pomocowych Unii Europejskiej oraz Funduszy Strukturalnych otrzymała sygnały, że pojawiają się podmioty pobierające "opłaty skarbowe" za złożenie wniosków o wsparcie.

Powszechnie wiadomo, że na rynku działa wiele firm doradczych, które pomagają przy pisaniu wniosków o dofinansowanie z Unii Europejskiej przedsięwzięć inwestycyjnych czy doradczych. Tego typu działania są całkowicie uzasadnione, gdyż nie każdy musi posiadać wiedzę i umiejętności z tworzenia odpowiedniej dokumentacji. W tych przypadkach jednak płaci się za doradztwo merytoryczne.

PARP ostrzega beneficejntów przed wyłudzeniami polegającymi na bezprawnym pobieraniu opłat za złożenie wniosku. Z informacji PARP wynika, że nieuczciwe podmioty pobierają "opłaty skarbowe" w imieniu PARP.

Należy pamiętać, że złożenie wniosku o dofinansowanie jest bezpłatne.
PARP nie wystawia także potwierdzeń wpłynięcia wniosku. Wnioski i dokumenty związane z ubieganiem się o wsparcie w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego Wzrost Konkurencyjności Przedsiębiorstw Działanie 2.1 i 2.3 należy składać bezpośrednio w Regionalnych Instytucjach Finansujących.

Osoby poszkodowane proszone są również o zgłaszanie przypadków opisanych wyłudzeń na stronie http://www.parp.gov.pl/uwagi.html lub telefonicznie pod numer 022 432-70-57.

Masz pytanie dotyczące uzyskania dotacji z UE? Zadaj pytanie na forum naszym specjalistom.
Tagi: doradztwo umiejętności działanie opłaty unia instytucja agencja działania wzrost dokument przedsiębiorczości firma informacja fundusz program osoba wniosek rynek przedsiębiorstw przypadek europejski należy
Opracowano we współpracy z:
Górnośląska Agencja Rozwoju Regionalnego SA
http://garr.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE