Kalendarz wydarzeń
Sierpień 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Resort finansów chce kontroli okienek kasowych


Wiadomości | Finanse 2009-10-13 09:00:45

Artykuł archiwalny
Ten artykuł jest starszy niż 12 miesięcy.

Okienka kasowe, za pośrednictwem których swoje rachunki opłaca 35 proc. Polaków, zostaną poddane nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego. Projekt ustawy o usługach płatniczych opublikowało właśnie Ministerstwo Finansów.

- Konsumenci będą mieli świadomość, że działalność instytucji płatniczej jest weryfikowana przez organ nadzoru – mówi dr Remigiusz Kaszubski ze Związku Banków Polskich. Dzięki temu nie będzie możliwe prowadzenie punktu usług płatniczych, a następnie nierealizowanie zleceń przez trzy miesiące i ucieczka z pieniędzmi – dodaje.

Działające dziś punkty opłat za rachunki, po spełnieniu ustawowych wymogów, będą mogły kontynuować swoją działalność w formie biur usług płatniczych. Maksymalny miesięczny obrót takich biur będzie mógł wynieść najwyżej 500 tys. euro, a zakres ich usług zostanie ograniczony do przekazu pieniężnego). Okienka kasowe, banki i spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe będą też musiały wykonywać zlecenia płatnicze w dwa dni robocze.

– Krótsze terminy płatnicze będą wygodniejsze i bezpieczniejsze dla klientów – uważa Marta Chmielewska-Racławska z Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego.

Zgodnie z projektowanymi przepisami dostawca usług płatniczych będzie ponosił pełną odpowiedzialność co do zasady za wszystko, co dzieje się w trakcie realizacji płatności, aż do momentu uznania rachunku dostawcy usług płatniczych odbiorcy.
– Będzie to odpowiedzialność za dojście płatności, za opóźnienie, za potrącenia jakichkolwiek opłat z kwoty płatności – tłumaczy dr Krzysztof Korus z Kancelarii Prawnej deLege Korus, członek grupy roboczej Rady Rozwoju Rynku Finansowego przy Ministerstwie Finansów.

Na czym będzie polegało tzw. prawo zwrotu ? Jakie wymogi informacyjne w stosunku do konsumenta nakłada projekt na instytucje świadczące usługi płatnicze ? Jaka będzie procedura udzielania zezwoleń przez KNF ?

Daria Stojak, Katarzyna Wójcik-Adamska, współpraca Łukasz Kuligowski

Więcej: Dziennik Gazeta Prawna 13.10.2009 (200) – str. B8

Pełna wersja wiadomości prawno-gospodarczych – czytaj na gazeta prawna.pl.

Tagi: resort finansów okienka kasowe usługi płatnicze
Opracowano we współpracy z:
Górnośląska Agencja Rozwoju Regionalnego SA
http://garr.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE