Kalendarz wydarzeń
Lipiec 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Pacjenci będą dłużej czekać na zabiegi i operacje


Wiadomości | Finanse 2009-10-13 08:50:29

Artykuł archiwalny
Ten artykuł jest starszy niż 12 miesięcy.

Z szacunków resortu zdrowia wynika, że do końca roku łączna wartość tzw. nadwykonań, tj. świadczeń udzielonych przez świadczeniodawców ponad limit określony w kontrakcie z NFZ, może wynieść nawet 2 mld zł.

Część szpitali przesuwa więc terminy planowanych operacji. Często – na przyszły rok. Inne natomiast, nie mogąc doczekać się zapłaty za nadwykonania, przesyłają do NFZ przedsądowe wezwania do uregulowania zaległości lub kierują sprawy bezpośrednio do sądu.

Minister zdrowia Ewa Kopacz uspokaja i zapewnia, że w NFZ są dodatkowe pieniądze na pokrycie świadczeń ponadlimitowych. Jednak poszczególne oddziały wojewódzkie nie wiedzą, ile ani kiedy otrzymają obiecane środki. Nie ma też pewności, że zostaną one przez nie wykorzystane na pokrycie właśnie nadwykonań.

Dyrektorzy szpitali obawiają się także, że problemy finansowe Funduszu spowodują obniżenie wartości przyszłorocznych kontraktów. To jeszcze bardziej ograniczy dostęp do niektórych świadczeń zdrowotnych i wydłuży szpitalne kolejki.

Na skierowanie spraw przeciw NFZ na drogę sądową zdecydowały się już niektóre szpitale w województwie lubelskim. Tam oddział Funduszu nie zapłacił za tegoroczne nadwykonania.


Ile pieniędzy przeznaczonych na sfinansowanie świadczeń udzielonych ponad limit głównie z zakresu onkologii oraz procedur wysokospecjalistycznych trafi do szpitali w przyszłym tygodniu ? Dlaczego regionalne oddziały NFZ wciąż nie mają pewności, że środki obiecane przez ministerstwo zostaną im przekazane ? Dlaczego NFZ wciąż nie podał dokładnej daty, kiedy rozpocznie się kontraktowanie na 2010 rok ?

Dominika Sikora

Więcej: Dziennik Gazeta Prawna 13.10.2009 (200) – str. B6

Pełna wersja wiadomości prawno-gospodarczych – czytaj na gazeta prawna.pl.

Tagi: szpitale służba zdrowia NFZ
Opracowano we współpracy z:
Górnośląska Agencja Rozwoju Regionalnego SA
http://garr.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE