Kalendarz wydarzeń
Październik 2019
PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Odzyskanie z zagranicy podatku jest kosztowne


Wiadomości | Finanse 2009-10-08 19:06:12

Artykuł archiwalny
Ten artykuł jest starszy niż 12 miesięcy.

Praca za granicą przysparza polskim podatnikom nie tylko dochodów, ale coraz częściej problemów, zwłaszcza po powrocie do kraju. Formalności nie kończą się bowiem z dniem rozwiązania umowy o pracę z zagranicznym pracodawcą. W przypadku gdy podatnik chce ubiegać się o zwrot podatku z kraju, w którym pracował, będzie musiał nie tylko zmierzyć się z zasadami zagranicznego prawa podatkowego, ale również zobowiązany będzie do wypełnienia wniosków oraz wymiany dokumentacji z urzędem skarbowym w języku urzędowym danego państwa.

O ile w przypadku krajów anglojęzycznych o pomoc nie tak trudno, o tyle wypełnienie formularza np. po holendersku jest nie lada wyzwaniem. Polscy emigranci nie mogą liczyć na wsparcie ze strony polskich oraz zagranicznych ambasad lub urzędów konsularnych w tym zakresie. Instytucje te poproszone o pomoc odeślą do komercyjnych firm, które pomogą w załatwieniu formalności oraz rozwiążą wątpliwości natury prawnej. Oczywiście wszystko za odpowiednią opłatą. Ceny wahają się w zależności od firmy, a tych największych na rynku jest ponad 20, w granicach 7–10 proc. kwoty odzyskanego podatku.

Polak, podejmując pracę za granicą, rozlicza się z uzyskanych tam dochodów tak jak pozostali podatnicy. Musi wiedzieć, kiedy kończy się rok podatkowy w danym kraju, kiedy złożyć zeznanie, jakie kwoty może odzyskać i co odliczyć.

Dlaczego coraz więcej polskich podatników korzysta z usług doradców ? Jak najczęściej przebiega procedura zwrotu ? Czy warto zwracać się do firm świadczących pomoc w odzyskiwaniu podatków ?

Paulina Bąk

Więcej: Dziennik Gazeta Prawna 9.10.2009 (198) – str. B2

Pełna wersja wiadomości prawno-gospodarczych – czytaj na gazeta prawna.pl.

Tagi: podatki dochody zwrot podatku
Opracowano we współpracy z:
Górnośląska Agencja Rozwoju Regionalnego SA
http://garr.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE