Kalendarz wydarzeń
Wrzesień 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930    

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Rzecznik będzie nas bronił przed nielegalnymi strajkami w szpitalach


Wiadomości | Prawo 2009-10-06 21:16:54

Artykuł archiwalny
Ten artykuł jest starszy niż 12 miesięcy.

Wywiad z Krystyną Kozłowską, rzecznikiem praw pacjenta.

Dominika Sikora:
Czy potrzebny jest kolejny urząd, który będzie reprezentował interesy pacjentów?

Krystyna Kozłowska*:
Uważam, że tak. Szczególnie, że o potrzebie stworzenia instytucji rzecznika praw pacjenta (RPP) mówiło się od wielu lat.

Zastępca rzecznika praw obywatelskich uważa, że powstanie instytucji rzecznika praw pacjenta może być niezgodne z konstytucją?
Nad ustawą o prawach pacjenta i rzeczniku praw pacjenta (RPP) pracowano długo i był czas na zgłaszanie tego typu uwag. Ponadto, jeżeli tworzy się ustawę, to powinna powstać również instytucja zajmująca się egzekwowaniem praw w niej zapisanych.

Jakie będą pani pierwsze działania jako rzecznika?
Chciałabym przede wszystkim zająć się przygotowaniem karty praw kobiety rodzącej. Bardzo ważną kwestią jest również ratyfikowanie przez Polskę, tak jak w innych krajach europejskich, karty praw dziecka hospitalizowanego. Pojawiają się głosy, że nie ma takiej potrzeby, bo prawa dzieci są już wystarczająco zabezpieczone również dzięki ustawie o prawach pacjenta. Uważam jednak, że to wzmocniłoby jeszcze bardziej pozycję najmłodszych, którzy przebywają w szpitalach.

W jakich obszarach prawa pacjentów są najczęściej łamane? W jaki sposób powołanie RPP poprawi przestrzeganie praw chorych? Czy w związku z rozpoczęciem przez panią działalności w charakterze rzecznika praw pacjenta z regionalnych oddziałów NFZ znikną rzecznicy praw pacjenta? Ile będzie wynosił roczny budżet rzecznika?


*Krystyna Kozłowska, jest absolwentką Wydziału Rehabilitacji Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie. Od stycznia 2002 r. była dyrektorem Biura Praw Pacjenta przy Ministrze Zdrowia. 2 października tego roku premier powołał ją na stanowisko rzecznika praw pacjenta

Więcej: Dziennik Gazeta Prawna 7.10.2009 (196) – str. B7

Pełna wersja wiadomości prawno-gospodarczych – czytaj na gazeta prawna.pl.

Tagi: służba zdrowia rzecznik praw pacjenta
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna 7.10.2009 (196)
Opracowano we współpracy z:
Górnośląska Agencja Rozwoju Regionalnego SA
http://garr.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE