Kalendarz wydarzeń
Wrzesień 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930    

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

RPP w czasie kryzysu zachowywała się racjonalnie


Wiadomości | Finanse 2009-10-06 21:09:29

Artykuł archiwalny
Ten artykuł jest starszy niż 12 miesięcy.

Wywiad z Adamem Glapińskim, profesorem Szkoły Głównej, Handlowej, doradcą prezydenta. Wymieniany jest jako prezydencki kandydat do nowej RPP.

Marek Chądzyński:
Czy Rada Polityki Pieniężnej jest odpowiedzialna za względnie wysoką inflację?

Adam Glapiński*:
Nie. Wzrost inflacji nastąpił ze względów strukturalnych. W znacznym stopniu to efekt wzrostu cen regulowanych, na które RPP nie ma wpływu. Poza tym u nas inflacja nie spada mniej więcej z tych samych powodów, dla których nie wpadliśmy w recesję: nasza gospodarka jest w stosunkowo małym stopniu zależna od wymiany z zagranicą, jej poziom ukredytowienia jest relatywnie niski, a w systemie finansowym – zwłaszcza w sektorze bankowym – nie używa się wyrafinowanych narzędzi.

Jak ustępująca RPP wypadła w starciu z kryzysem?
Rada w czasie kryzysu zachowywała się racjonalnie. Można mieć do niej pretensje, że wcześniej z opóźnieniem reagowała na konieczność obniżenia stóp, kiedy być może trzeba było dodatkowo pobudzić wzrost – ale działanie RPP w ciągu ostatniego roku było prawidłowe. Oczywiście można się zastanawiać, czy np. obniżenie stopy rezerw obowiązkowych nie powinno nastąpić kwartał wcześniej – ale jak widać ta decyzja i tak miała ograniczony wpływ na rynek. Zresztą skuteczność polityki pieniężnej w warunkach tego kryzysu jest ograniczona. Kredytu na rynku jak nie było, tak nie ma. To wynika nie tylko z polityki banków, ale też bardzo ostrożnego podejścia przedsiębiorstw, które wolą finansować działalność z własnych środków.


Co odpowiedziałby Adam Glapiński, gdyby prezydent zaproponował mu członkostwo w Radzie Polityki Pieniężnej? Czy słusznie Rada zakończyła cykl obniżek stóp procentowych ? Czy dla nowej RPP sprawa deficytu finansów publicznych powinna być jednym z głównych czynników, które weźmie ona pod uwagę przy podejmowaniu swoich decyzji? Na jak długo problemy fiskalne wydłużą proces wejścia do strefy euro?

Więcej: Dziennik Gazeta Prawna 7.10.2009 (196) – str. C7

Pełna wersja wiadomości prawno-gospodarczych – czytaj na gazeta prawna.pl.

Tagi: gospodarka RPP inflacja kryzys
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna 7.10.2009 (196)
Opracowano we współpracy z:
Fundusz Górnośląski SA
http://www.fgrn.com.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE