Kalendarz wydarzeń
Styczeń 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Biura rachunkowe będą musiały informować o podejrzanych transakcjach klientów


Wiadomości | Finanse 2009-10-06 09:14:08

Artykuł archiwalny
Ten artykuł jest starszy niż 12 miesięcy.

Rozmowa z Andrzejem Parafianowiczem, generalnym inspektorem informacji finansowej.

Agnieszka Pokojska:
Ustawa zmieniająca ustawę o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu czeka właśnie na publikację w Dzienniku Ustaw. Wejdzie w życie 14 dni od publikacji. Biura rachunkowe będą musiały m.in. informować o podejrzanych transakcjach swoich klientów. Jak powinny się przygotować do nowych obowiązków?

Andrzej Parafianowicz*:
Podmioty zajmujące się usługowym prowadzeniem ksiąg rachunkowych staną się wraz z wejściem w życie znowelizowanej ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu tzw. instytucjami obowiązanymi.

Przez przynajmniej rok zostały zwolnione z rejestracji transakcji tzw. ponadprogowych. Natomiast do ich głównych obowiązków będzie należeć stosowanie środków bezpieczeństwa finansowego, jak identyfikacja oraz weryfikacja klienta i beneficjenta rzeczywistego, monitoring przeprowadzanych transakcji, badanie źródła pochodzenia wartości majątkowych.

Wiąże się to z koniecznością przygotowania przez nie tzw. procedur wewnętrznych i ustalenia sposobu wykonania obowiązków ustawowych w ciągu sześciu miesięcy od dnia wejścia w życie nowelizacji.

Ważnym elementem jest także analiza ryzyka pod kątem prania pieniędzy i finansowania terroryzmu oraz związane z tym obowiązki informowania generalnego inspektora informacji finansowej o podejrzeniu popełnienia takich czynów.

Jakie symptomy mogą wskazywać, że wartości majątkowe mogą pochodzić z nielegalnych lub nieujawnionych źródeł? Na jakie podmioty gospodarcze warto będzie zwracać uwagę? Na jakie konsekwencje może się narazić biuro rachunkowe, które nie będzie wypełniało ustawowych zadań?

* Andrzej Parafianowicz - wiceminister finansów, generalny inspektor informacji finansowej, generalny inspektor kontroli skarbowej

Więcej: Dziennik Gazeta Prawna 6.10.2009 (195) – str. B4

Pełna wersja wiadomości prawno-gospodarczych – czytaj na gazeta prawna.pl.

Tagi: biuro rachunkowe księgi transakcja ponadprogowa
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna 6.10.2009 (195)
Opracowano we współpracy z:
Górnośląska Agencja Rozwoju Regionalnego SA
http://garr.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE