Kalendarz wydarzeń
Kwiecień 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930   

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

W 2010 roku unijne dotacje mogą być opóźnione


Wiadomości | Dotacje 2009-10-05 11:10:54

Artykuł archiwalny
Ten artykuł jest starszy niż 12 miesięcy.

Już w tym roku firmy i inne instytucje korzystające z unijnych dotacji mają duże problemy z utrzymaniem płynności, ponieważ środki z UE trafiają do nich z opóźnieniem. Powodem jest skomplikowana procedura uruchamiania tzw. rezerwy celowej na tego rodzaju płatności.

W przyszłym roku kłopoty przedsiębiorców, którzy opierają budżety na środkach unijnych, mogą być jeszcze większe. Korzystających z dofinansowania z UE, a także instytucje, które dzielą te środki, czeka kolejna rewolucja. Zgodnie z nową ustawą o finansach publicznych, od 2010 roku z budżetu państwa zostanie wyodrębniony budżet środków europejskich i nastąpi zmiana sposobu dokonywania płatności. Obsługę bankową budżetu środków europejskich prowadzić będzie Bank Gospodarstwa Krajowego.

Problem w tym, że bezpośrednio z Ministerstwa Finansów na rachunek BGK będzie trafiać 85 proc. środków, które pochodzą z funduszy UE. 15 proc. wkładu krajowego musi natomiast pochodzić z dotacji celowej. Te środki powinny przechodzić przez budżety samorządów wojewódzkich. A to oznacza, że na konta firm i innych instytucji, które korzystają ze środków unijnych, dotacje muszą płynąć dwoma strumieniami.

Ministerstwo Rozwoju Regionalnego (MRR) twierdzi, że można uniknąć dwóch płatności. Jeden strumień finansowania unijnych przedsięwzięć w Programie Operacyjnym Kapitał Ludzki (PO KL) byłby możliwy, gdyby rachunek w BGK miał otwarty nie tylko minister finansów, ale także minister rozwoju regionalnego. Ten ostatni musiałby dawać upoważnienie marszałkom województw do dysponowania nim.

Jak sprawdziliśmy, MRR przedstawiło ministrowi finansów swoją propozycję dotyczącą sposobu uruchamiania dotacji celowej oraz jej klasyfikacji budżetowej. MRR nie chce jednak ujawnić szczegółów, dopóki pomysł nie zostanie zatwierdzony przez resort finansów. Wiadomo tylko, że zgodnie z tą propozycją, środki przyznanej dotacji miałyby być przelewane na konta beneficjentów bezpośrednio przez BGK.

Na jakiej podstawie samorządy wojewódzkie obawiają się , że nie da się uniknąć zatorów płatniczych ? Czy są już wszystkie rozporządzenia wykonawcze do znowelizowanej ustawy i wzory dokumentów ? Dlaczego urzędy marszałkowskie obawiają się, że będą musiały aneksować ponad 10 tys. umów o dofinansowanie zawartych od czasu uruchomienia PO KL ?

Beata Lisowska

Więcej: Dziennik Gazeta Prawna 5.10.2009 (194) – str. B6

Pełna wersja wiadomości prawno-gospodarczych – czytaj na gazeta prawna.pl.

Masz pytanie dotyczące uzyskania dotacji z UE? Zadaj pytanie na forum naszym specjalistom.
Tagi: dotacje unijne fundusze UE PO KL
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna 5.10.2009 (194)
Opracowano we współpracy z:
Górnośląska Agencja Rozwoju Regionalnego SA
http://garr.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE