Kalendarz wydarzeń
Marzec 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Kontrola fiskusa powinna skłaniać do autokorekt


Wiadomości | Finanse 2009-10-02 09:37:20

Artykuł archiwalny
Ten artykuł jest starszy niż 12 miesięcy.

Rząd planuje zwolnić 10 proc. urzędników. Teraz pomysł ten zmodyfikowano. Decyzje o zwolnieniach poprzedzi audyt. Czy te zwolnienia powinny objąć administrację skarbową?

Jacek Kędzior:
Punktem wyjścia do dyskusji o poziomie zatrudnienia w administracji powinno być zdanie sobie sprawy z tego, że administracja służy interesowi państwa. W związku z tym w interesie państwa jest, aby administracja była sprawna i kompetentna. Czas kryzysu jest czasem wymagającym również dla państwa. W związku z tym kluczowe powinno być zapewnienie, aby administracja była na miarę wyzwań i zadań stojących przed państwem i obywatelami.

To co należy zrobić?
Przede wszystkim trzeba zacząć od analizy, jakie zadania realizuje dziś administracja. Następnie trzeba ocenić, które z tych zadań są ważne i nadal aktualne.
Kolejna sprawa to jakość aparatu skarbowego, czyli jacy ludzie pracują w administracji, jakie mają kwalifikacje. Dopiero po dokonaniu takiej oceny można się zastanowić, czy z tej grupy urzędników można z kogoś zrezygnować bez uszczerbku dla jej funkcjonowania.

Jakie powinny być główne cele administracji skarbowej?
Administracja skarbowa powinna przede wszystkim zapewnić realizację wpływów budżetowych. Administracja poprzez swoje działania na podstawie prawa i w granicach prawa powinna doprowadzać do tego, że obywatele wywiązywali się ze swoich zobowiązań podatkowych.

Czy zwolnienia w skarbówce, które obejmą głównie komórki kontroli to dobry pomysł? Jakie jest przygotowanie merytoryczne urzędników skarbowych, z którymi spotykamy się w praktyce?

Więcej: Dziennik Gazeta Prawna 2.10.2009 (193) – str.B4

Pełna wersja wiadomości prawno-gospodarczych – czytaj na gazeta prawna.pl.

Tagi: fiskus kontrola administracja skarbowa
Opracowano we współpracy z:
Górnośląska Agencja Rozwoju Regionalnego SA
http://garr.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE