Kalendarz wydarzeń
Lipiec 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Gminne e-skrzynki podawcze świecą pustkami


Wiadomości | Inwestycje 2009-10-02 09:31:04

Artykuł archiwalny
Ten artykuł jest starszy niż 12 miesięcy.

Elektroniczne skrzynki podawcze, które miały zinformatyzować urzędy gmin i umożliwić składanie przez obywateli e-dokumentów, są puste. Do żadnego z urzędów, z którymi się skontaktowaliśmy, nie trafiło jeszcze nigdy elektroniczne pismo w sprawie administracyjnej. Urzędnicy samorządowi mówią: to jest prawdziwa klęska.

– W tym roku nie dostaliśmy na elektroniczną platformę nawet jednego podania od mieszkańca gminy – mówi Mariusz Żukowski, zastępca wójta gminy Narew (4 tys. mieszkańców, woj. podlaskie).
– Podobnie było w 2008 roku. Gmina otrzymała środki unijne na informatyzację, za które kupiono komputery. Stworzono system obiegu dokumentów, ale na platformę nie wpływają jednak dokumenty administracyjne od indywidualnych osób. To jest dla pracowników urzędu gminnego niezrozumiałe, są środki techniczne, ale nie używa się ich zgodnie z przeznaczeniem.
Teraz w urzędzie skanowane są jedynie dokumenty papierowe.
– Mimo że wprowadzamy je do elektronicznego obiegu, to i tak musimy rejestrować wszystkie dokumenty w kancelarii. Byłoby dobrze, gdyby urząd wojewódzki przysyłał do nas materiały w formie elektronicznej, ale tego nie robi. Przykład nie idzie z góry – tłumaczy urzędnik samorządowy.
Wyjaśnia, że wszystkie dokumenty, które krążą między urzędami w terenie, są papierowe. Od czasu do czasu przychodzą tylko maile z opiniami.
– Jesteśmy gotowi do odbierania urzędowych pism od mieszkańców, ale oni nie korzystają z platformy – tłumaczy Mariusz Żukowski.

Co jest przeszkoda w upowszechnieniu e-dokumentów ? Dlaczego obywatele wolą osobiście załatwiać sprawy urzędowe za pomocą dokumentów papierowych ? Jakie są zasady funkcjonowania Zaufanego Profilu ?

Jerzy Kowalski

Więcej: Dziennik Gazeta Prawna 2.10.2009 (193) – str. B8

Pełna wersja wiadomości prawno-gospodarczych – czytaj na gazeta prawna.pl.

Tagi: e-gmina e-skrzynki e-administracja
Opracowano we współpracy z:
Górnośląska Agencja Rozwoju Regionalnego SA
http://garr.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE