Kalendarz wydarzeń
Grudzień 2019
PnWtŚrCzPtSoNd
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Lekarze zakładają firmy, aby szpitale mogły leczyć


Wiadomości | Kadry 2009-10-02 09:27:19

Artykuł archiwalny
Ten artykuł jest starszy niż 12 miesięcy.

Przepisy o czasie pracy lekarzy wymagają doprecyzowania. Domagają się tego zarówno lekarze, jak i Państwowa Inspekcja Pracy (PIP). Po prawie dwóch latach obowiązywania znowelizowanej ustawy o zakładach opieki zdrowotnej (ZOZ), która dostosowuje czas pracy lekarzy do norm unijnych, dokładnie widać jej mankamenty.

Lekarze wcale nie pracują krócej, a bezpieczeństwo pacjentów nie uległo poprawie. Dodatkowo, ze względu na braki kadrowe występujące w większości szpitali, zwiększa się liczba tzw. lekarzy kontraktowych, czyli takich, którzy świadczą usługi w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Co prawda zarabiają więcej, ale są pozbawieni ochrony i praw wynikających z kodeksu pracy.

– Dostosowanie czasu pracy lekarzy do wymogów unijnych miało chronić interesy lekarzy i pacjentów. Tak się nie stało. Przybywa lekarzy kontraktowych, a to jest całkowicie sprzeczne z trendami europejskimi. W większości krajów UE przeważają lekarze etatowi – podkreśla Konstanty Radziwiłł, prezes Naczelnej Rady lekarskiej (NRL).

– Zwiększenie liczby lekarzy kontraktowych było jedynym sposobem na zapewnienie funkcjonowania szpitala przez 24 godziny tak, aby nie łamać unijnych przepisów o ich czasie pracy. Na wszystkich oddziałach, oprócz ginekologiczno-położniczego, pracują wyłącznie kontraktowcy – mówi Cecylia Domżała, dyrektor Szpitala Powiatowego w Wyszkowie.

Z czego wynika to, że zatrudnienie lekarzy na kontraktach stało się atrakcyjniejsze dla szpitali? Jakie ograniczenia dotyczące maksymalnego czasu pracy obowiązują w przypadku lekarzy zatrudnionych na podstawie kontraktów ? Z czego wynikają kontrowersje wokół regulacji dotyczących czasu pracy lekarzy ?

Dominika Sikora, współpraca Łukasz Guza

Więcej: Dziennik Gazeta Prawna 2.10.2009 (193) – str. B5

Pełna wersja wiadomości prawno-gospodarczych – czytaj na gazeta prawna.pl.

Tagi: służba zdrowia lekarze szpitale
Opracowano we współpracy z:
Górnośląska Agencja Rozwoju Regionalnego SA
http://garr.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE