Kalendarz wydarzeń
Maj 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Regionalna Sieć Promocji i Transferu Technologii w województwie śląskim


Wiadomości | Badania i Rozwój 2009-10-01 15:20:28

Artykuł archiwalny
Ten artykuł jest starszy niż 12 miesięcy.

Swobodny przepływ informacji pomiędzy przedsiębiorstwami a ośrodkami naukowo-badawczymi jest jednym z kluczowych czynników budowania gospodarki opartej na wiedzy, innowacyjnej. Jak dowodzą badania prowadzone na zlecenie administracji rządowej oraz przez niezależne agencje badawcze wciąż istnieje wiele barier na tym poziomie komunikacji.

Niezbędnym jest podejmowanie inicjatyw, takich jak projekt „Regionalna Sieć Promocji i Transferu Technologii w województwie śląskim”, który, dzięki szeregowi narzędzi, stara się zbliżyć do siebie te dwa światy.

rsptt w woj. śląskim jest siecią wyspecjalizowanych ośrodków opartą na współpracy między regionalnymi organizacjami wsparcia biznesu, które dążą do zacieśnienia współpracy pomiędzy sektorem B+R a firmami woj. śląskiego.

W projekcie przewidziane zostały:

Transfer technologii to wszelkie działania związane z wdrażaniem osiągnięć nauki w firmach[1]. Stwierdzenie to, pomimo swojej prawidłowości, może prowadzić do błędnej konkluzji, iż w firmach nie rodzą się pomysły. W rzeczywistości często to one inspirują badaczy zgłaszając zapotrzebowanie na konkretne rozwiązania[4]. Wizyty składane przez konsultantów projektu dadzą możliwość identyfikacji potrzeb technologicznych firm oraz pozwolą określić zakres ich współpracy ze sferą B+R.

Podczas wystaw, których celem jest pokazanie dobrych przykładów współpracy śląskich, polskich i zagranicznych firm z JBR, możliwe będzie zapoznanie się z realnymi osiągnięciami technologicznymi, które pobudzą firmy do podejmowania współpracy z jednostkami B+R.

Udział w konferencji, czy seminarium pozwoli spotkać się „twarzą w twarz” przedsiębiorcom i naukowcom. Efektem będzie zwiększenie świadomości firm na temat szans współpracy z ośrodkami naukowymi, pracownikom ośrodków natomiast umożliwi poznanie potrzeb technologicznych przedsiębiorców[5].

Innowacje nie są jedynie drogą „od pomysłu do przemysłu”, „od laboratorium do rynku” a firmy nie działają w odosobnieniu, tylko mniej lub bardziej sprzyjającym otoczeniu[4]. Aby innowacja miała korzystne warunki do powstania, wszystkie jego podmioty muszą mieć dostęp do płaszczyzny, dzięki której będą mogły wymieniać wiedzę. Może nią zostać utworzona w ramach rsptt w woj. śląskim platforma komunikacji[5].

Planowane w projekcie inicjatywy będą opisane w kwartalnie wydawanym biuletynie, którego wersja elektroniczna będzie dostępna na stronie internetowej projektu (www.rsptt.pl).

Projekt kierowany jest nie tylko do firm, ale również do organizacji wsparcia, instytucji pozarządowych, gmin, osób prywatnych i studentów, dlatego też może brać w nim udział każdy, kto zainteresowany jest tematyką innowacyjności oraz transferu technologii.

Konsorcjum projektu tworzy pięć Instytucji z naszego regionu: Górnośląska Agencja Przekształceń Przedsiębiorstw SA w Katowicach (Lider), Agencja Rozwoju Lokalnego Sp. z o.o. w Gliwicach, Agencja Rozwoju Regionalnego SA w Bielsku-Białej, Agencja Rozwoju Regionalnego w Częstochowie SA oraz Śląski Zamek Sztuki i Przedsiębiorczości w Cieszynie, posiadających wieloletnie doświadczenie we współpracy z firmami oraz ośrodkami B+R.

Realizacja projektu rsptt w woj. śląskim rozpoczęła się 01 czerwca 2009 r. Dzięki współfinansowaniu ze środków Unii Europejskiej udział w wydarzeniach projektowych jest bezpłatny.

Koordynator Projektu Eugeniusz Wycisło
Prezes GAPP S.A.

Menedżer Projektu Monika Stawowczyk-Soworka
Konsultant Projektu Monika Konarzewska, Łukasz Szojda

Biuro Projektu 032 730 48 35; 032 730 48 55
biuro@rsptt.pl

Źródła:
1. www.winnova.pl
2. www.cptt.uz.zgora.pl
3. „Innowacyjność i transfer technologii – słownik pojęć”, red.: Krzysztof B. Matusiak, PARP, Warszawa 2005.
4. „Innowacyjność kwitnie w regionach”, Elżbieta Książek, „IQ” nr 1 (01) marzec 2007, www.inqubator.pl.
5. Wniosek o dofinansowanie projektu rsptt w woj. śląskim.

Tagi: transfer technologii transfer wiedzy rsptt
Źródło: GAPP S.A.
Opracowano we współpracy z:
Górnośląska Agencja Przekształceń Przedsiębiorstw
http://gapp.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE