Kalendarz wydarzeń
Sierpień 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Dopłaty do pensji mogą nie wzrosnąć -rozmowa z Jarosławem Dudą , wiceminister pracy


Wiadomości | Finanse 2009-10-01 09:51:42

Artykuł archiwalny
Ten artykuł jest starszy niż 12 miesięcy.

Nowa ustawa o finansach publicznych zmieni zasady funkcjonowania Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Nie będzie funduszem celowym i straci osobowość prawną. W jaki sposób będzie więc działał?

Z ustawy wynika, że od 2012 roku PFRON ma funkcjonować jako jednostka budżetowa. W mojej opinii Fundusz powinien całkowicie zmienić formułę funkcjonowania. Chciałbym, aby PFRON został agencją wykonawczą, powiązaną z Ministerstwem Finansów, ale pozostającą jednocześnie pod kontrolą społeczną. Chcemy, aby to np. pracodawcy i organizacje pozarządowe określały priorytety działalności takiej agencji i współuczestniczyły w kształtowaniu jej budżetu. Wprowadzenie takich rozwiązań wymaga nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Chcemy, aby weszła ona w życie w 2011 roku.

Czyli nie będzie przerwy, w trakcie której PFRON nie będzie posiadał osobowości prawnej, bo nie będzie ani funduszem celowym, ani agencją wykonawczą?

Nie. Taka zmiana musi zostać przeprowadzona płynnie. Gdyby powstała taka przerwa, musielibyśmy tworzyć tymczasowe struktury funduszu, co jest niepotrzebne i kosztowne.

Jeżeli po wykonaniu planu finansowego agencja będzie miała nadwyżkę, to trzeba będzie ją przekazywać do budżetu. Istnieje więc możliwość, że nie wszystkie środki PFRON będą wydawane na rehabilitację.

Jest taka obawa. Nowa ustawa powinna więc umożliwić pozostawienie takich pieniędzy na rachunku agencji. Poza tym nie chciałbym, aby co roku Fundusz miał dużą nadwyżkę, bo to by oznaczało, że nie wydaje wszystkich środków na rehabilitację. Nowe przepisy mogą więc zmotywować PFRON do wydatkowania pieniędzy.

Łukasz Guza:

Komu będzie podlegał pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych – tak jak obecnie ministrowi pracy czy bezpośrednio premierowi? Czy przy okazji nowelizacji ustawy o rehabilitacji zmienią się także jej inne przepisy? Czy prawdopodobne jest wydłużenie terminu zrównania pomocy dla zakładów pracy chronionej i firm z otwartego rynku pracy?

*Jarosław Duda
pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych od października 2007 r., wiceminister pracy i polityki społecznej, senator. Wcześniej był m.in. posłem i wiceprezesem PFRON

Więcej: Dziennik Gazeta Prawna 1.10.2009 (192) – str. B4-B5

Pełna wersja wiadomości prawno-gospodarczych – czytaj na gazeta prawna.pl.

Tagi: PFRON dopłaty pensje
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna 1.10.2009 (192)
Opracowano we współpracy z:
Fundusz Górnośląski SA
http://www.fgrn.com.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE