Kalendarz wydarzeń
Grudzień 2019
PnWtŚrCzPtSoNd
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Unia dofinansowuje pięćdziesięciolatków plus


Porady ekspertów | Dotacje 2009-09-29 09:57:22

Artykuł archiwalny
Ten artykuł jest starszy niż 12 miesięcy.

Malejąca grupa osób aktywnych zawodowo i pogłębiająca się marginalizacja osób starszych stanowią wielkie wyzwanie dla wielu krajów europejskich. W Polsce pracuje jedynie 28% osób po 50. roku życia. Program Operacyjny Kapitał Ludzki stwarza szanse przedsiębiorcom i pracownikom na m.in. na podniesienie kwalifikacji m.in. osób 50+ i utrzymanie ich w aktywności zawodowej za pieniądze Unii Europejskiej.

Według danych statystycznych Europa z roku na rok starzeje się. Coraz więcej osób po 50. roku życia wycofuje się z aktywnego życia zawodowego, a jednocześnie na rynek pracy wchodzi coraz mniej osób młodych. W wielu krajach Unii Europejskiej budzi to niepokój i jest impulsem do działań mających odwrócić te tendencje. Malejąca grupa osób aktywnych zawodowo i pogłębiająca się marginalizacja osób starszych stanowią wielkie wyzwanie dla wielu krajów europejskich. Te niebezpieczne trendy dotyczą także nas – Polaków.

W Polsce jedynie 28% osób po 50. roku życia pracuje, co daje nam jeden z najgorszych wyników w Unii. Państwo podejmuje liczne działania, finansowane ze środków krajowych oraz funduszy strukturalnych, aby poprawić zatrudnialność osób powyżej 50 roku życia.

W wysiłkach mających na celu odwrócenie niekorzystnych tendencji szczególne szanse stwarza Program Operacyjny Kapitał Ludzki finansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS). Proponowane w nim działania mają z jednej strony stanowić zachętę do zatrudniania osób powyżej 50. roku życia, a z drugiej przekonać samych zainteresowanych, by nie odchodzili z pracy, a posiadane kompetencje, doświadczenie, dyspozycyjność wykorzystali w celu pozostania bądź powrotu na rynek pracy – w charakterze pracowników lub przedsiębiorców. Pomóc w tym mają szkolenia zawodowe, przygotowanie zawodowe w miejscu pracy oraz szkolenia połączone z przyznawaniem środków na podjęcie działalności gospodarczej.

W ramach PO KL przewidziano szereg form wsparcia adresowanych do osób po 50. roku życia, które mają charakter aktywizacyjno-zawodowy, edukacyjny, profilaktyczno-zdrowotny czy integracyjny. Nie ma w POKL osobnych, wydzielonych działań w całości skierowanych do osób w wieku +50. Udział tych osób w poszczególnych działaniach zapewniony jest poprzez kryteria przyznające dodatkową premię punktową w trakcie oceny merytorycznej projektu, pozwalającą na preferowanie form wsparcia kierowanych do tej grupy osób.

Przyjrzyjmy się zatem konkretnym propozycjom Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki:

 

Wykaz szkoleń i projektów dofinansowanych z Europejskiego Funduszu Społecznego dostępny jest na stronach: www.inwestycjawkadry.pl, www.szkoleniaparp.pl oraz www.wup-katowice.pl

Wszyscy zainteresowani projektami, z których mogą korzystać osoby 50 + mogą zgłaszać się do Punktu Konsultacyjnego (www.konsultacje.garr.pl) oraz Regionalnego Ośrodka EFS (www.katowice.roefs.pl) w Górnośląskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A., gdzie będą mogli uzyskać wyczerpujące informacje o dostępnych programach.

Promocji aktywności zawodowej osób w wieku 50+ oraz upowszechnianiem idei równości szans na rynku pracy poświęcony jest projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego - Aktywni 50+, oferujący m.in. doradztwo zawodowe dla osób 50+ oraz konkurs dla pracujących pięćdziesięciolatków plus i firm przyjaznych 50+ z woj. śląskiego.
Szczegółowe informacje o projekcie znajdują się na stronie internetowej www.aktywni50.pl. Realizatorem projektu jest firma L.GRANT HR Consulting.

Iwona Czaplikowska
Zastępca Dyrektora Zespołu ds. Doradztwa i Informacji
Górnośląska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A.

Masz pytanie dotyczące uzyskania dotacji z UE? Zadaj pytanie na forum naszym specjalistom.
Tagi: EFS dofinansowanie unia aktywni pięćdziesiąt 50+
Źródło: materiały prasowe
Opracowano we współpracy z:
Górnośląska Agencja Rozwoju Regionalnego SA
http://garr.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE