Kalendarz wydarzeń
Sierpień 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Turysta będzie musiał zgłosić trasę wycieczki


Wiadomości | Szkolenia 2009-09-29 08:25:33

Artykuł archiwalny
Ten artykuł jest starszy niż 12 miesięcy.

Turyści, którzy wybierają się w góry, będą musieli pozostawić w miejscu zakwaterowania informację o przewidzianej trasie wędrówki i planowanej godzinie powrotu. Takie rozwiązania przewiduje projekt ustawy o bezpieczeństwie i ratownictwie w górach i na zorganizowanych terenach narciarskich. Nowe przepisy nie wprowadzają jednak żadnych sankcji dla lekkomyślnych turystów.

Projektowana ustawa nie wprowadza odpłatności za akcje ratownicze w górach – mówi Wioletta Paprocka z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Kosztami pomocy nie zostanie więc obarczony lekkomyślny narciarz, który nie dopasuje wybranej przez siebie trasy zjazdowej do umiejętności. Dotyczy to nie tylko tras narciarskich.

Wędrowiec, który wybierze się w klapkach na Giewont również nie zapłaci za akcję ratowniczą.

Perspektywa konieczności poniesienia kosztów akcji mogłaby powstrzymać osoby potrzebujące pomocy służb ratowniczych przed ich wezwaniem, co w szerszej perspektywie mogłoby mieć fatalne skutki – komentuje Piotr Xięski, wiceprezes Polskiego Związku Alpinizmu.

Z drugiej strony wizja ponoszenia wysokich kosztów akcji ratunkowej mogłaby powstrzymać niefrasobliwych turystów przed ryzykownymi zachowaniami i uratować kilka istnień ludzkich. Rocznie ginie w polskich Tatrach około 20 osób. Większość na skutek brawury. Największa tragedia miała miejsce sześć lat temu, kiedy to lawina, która zeszła z Rysów, porwała uczestników szkolnej wycieczki. Mimo złej pogody licealistów na Rysy prowadził wychowawca. Pod zwałami śniegu śmierć poniosło siedmioro nastolatków i jeden z ich opiekunów.

Jakie zmiany przewiduje projekt ustawy w systemie niesienia pomocy w górach? Kto będzie Uprawniony do prowadzenia szkoleń ratowników narciarskich? Kto będzie musiał zapewnić narciarzom bezpieczeństwo na stoku?

Więcej: Dziennik Gazeta Prawna 29.09.2009 (190) – str. B8

Pełna wersja wiadomości prawno-gospodarczych – czytaj na gazeta prawna.pl.

Tagi: turystyka akcja ratownicza ratownictwo górskie
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna 29.09.2009 (190)
Opracowano we współpracy z:
Górnośląska Agencja Rozwoju Regionalnego SA
http://garr.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE