Kalendarz wydarzeń
Październik 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Rząd raczej nie wesprze Opla


Wiadomości | Inwestycje 2009-09-24 08:29:24

Artykuł archiwalny
Ten artykuł jest starszy niż 12 miesięcy.

Czy polski rząd powinien wesprzeć fabrykę w Gliwicach, tak jak sugeruje Magna, nowy właściciel Opla? - Dziennik Gazeta Prawna pyta wicepremiera i ministra gospodarki Waldemara Pawlaka.

Waldemar Pawlak:
Fabryka w Gliwicach należy do najnowocześniejszych w Europie. Prowadzi swoją działalność stabilnie, rozwija inwestycje. Uruchamia właśnie produkcję Opla Astra 4. Ma możliwości uzyskiwania wsparcia z funduszy unijnych. Na równi z innymi przedsiębiorcami ma dostęp do środków publicznych. Trzeba pamiętać, że ten zakład produkuje samochody, które znakomicie się sprzedają.

Z tego punktu widzenia polski rząd nie widzi powodów, aby pomagać akurat tej firmie. Nie będziemy deklarowali, że ten prywatny właściciel będzie preferowany, a inny nie. Natomiast, jeśli padną konkretne propozycje, to będziemy się do nich odnosić.

A one nie padły?

Nie było ich nawet jeszcze w stosunku do rządu niemieckiego. Na zeszłotygodniowym spotkaniu w Berlinie, w którym uczestniczyła pani wiceminister Grażyna Henclewska, Magna i General Motors poinformowały jedynie o zmianach właścicielskich. Nie przedstawiono żadnego konkretnego planu działań.

A gdyby jednak taka propozycja się pojawiła? Doskonale wiadomo, że przeniesienie fabryki nie jest trudną sprawą.

Nie zatrzymamy decyzji prywatnych właścicieli. Na przykład w Wielkopolsce zostały zamknięte dwie fabryki z branży motoryzacyjnej. Jedna została przeniesiona na Ukrainę, a druga do Rumunii. Warto jednak sprawdzić, jak funkcjonują te zakłady w nowym miejscu. Może się okazać, że nie jest to takie korzystne. Różne rankingi wskazują na wiele ciekawych i egzotycznych krajów, które są plasowane wysoko ze względu na reformy czy klimat do prowadzenia biznesu. Jednak mało kto chciałby się tam przenieść. Mimo wszystko prowadzenie działalności gospodarczej jest dużo bardziej obiecujące w Polsce.

Marcin Piasecki

Czy nie przegramy na braku pomocy finansowej dla mających kłopoty polskich firm? Czy są szanse na domknięcie budżetu ? Jakie zmiany czekają rynek energii? Kiedy ma szansę wejść w życie rozwiązanie dotyczące odbiorców wrażliwych? W którą stronę powinna pójść polska energetyka - atom czy klasyczne źródła?

*Waldemar Pawlak
wicepremier i minister gospodarki. Dwukrotnie stał na czele rządu RP – w 1992 roku i w latach 1993–1995.

Więcej: Dziennik Gazeta Prawna 24.09.2009 (187) – str. C7

Pełna wersja wiadomości prawno-gospodarczych – czytaj na gazeta prawna.pl.

Tagi: Opel pomoc finanse rząd
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna 24.09.2009 (187)
Opracowano we współpracy z:
Fundusz Górnośląski SA
http://www.fgrn.com.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE