Kalendarz wydarzeń
Marzec 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Praktyka restrukturyzacji za i przeciw


Porady ekspertów | Zarządzanie 2009-09-23 15:13:45

Artykuł archiwalny
Ten artykuł jest starszy niż 12 miesięcy.

Znajomość pojęć, rodzajów i metod restrukturyzacji jest warunkiem wstępnym do opracowywania praktycznie użytecznych i skutecznych programów restrukturyzacji. Posiadanie takiej wiedzy umożliwia przedsiębiorstwu konstrukcję właściwego programu zmian uwzględniającego zarówno jego sytuację wewnętrzną (zasobową) jak i zewnętrzną (relacje z otoczeniem).

Restrukturyzację przedsiębiorstw kojarzy się głównie z przeprowadzaniem mniej lub bardziej radykalnych zmian wewnętrznych , ostatnio także z zamiarem połączenia z innym przedsiębiorstwem, bądź przejęcia innego podmiotu. Potwierdzeniem takiego poglądu jest znaczący wzrost liczby fuzji i przejęć w ostatnich 10 latach, w tym w szczególności tych najbardziej widocznych i kształtujących odczucie opinii publicznej, czyli fuzji i przejęć dokonywanych przez emitentów papierów wartościowych dopuszczonych do publicznego obrotu lub przy ich udziale (...)

Restrukturyzacja niejako na trwałe została wpisana w funkcjonowanie współczesnego przedsiębiorstwa. Umożliwia ona, bowiem przywrócenie przedsiębiorstwu drogą zasadni-czych, gruntownych równowagi wewnętrznej i/lub równowagi z otoczeniem, a w konse-kwencji – przez podniesienie stopnia sprawności działania – wzrost jego wartości rynkowej i konkurencyjności. (...)

Jak wskazują doświadczenia (w tym własne autora) przeprowadzenie kompleksowego procesu restrukturyzacji przedsiębiorstwa przebiega w dwóch, umownie wyodrębnionych, etapach. Pierwszy etap ma na celu uchronienie przedsiębiorstwa przed upadłością lub likwidacją. Można go określić mianem restrukturyzacji ratunkowej (naprawczej). Natomiast celem drugiego etapu jest budowa konkurencyjnej pozycji rynkowej przedsiębiorstwa. Taką restrukturyzację można określić mianem rozwojowej (ofensywnej). (...)

Zapraszamy do zapoznania się z całością artykułu (link poniżej)
 

Pliki do pobrania:Praktyka_restrukturyzacji_-_za_i_przeciw.pdf
Tagi: restrukturyzacja działania naprawcze przedsiębiorczość akademicka
Źródło: Opracowanie własne eksperta
Opracowano we współpracy z:
Górnośląska Agencja Przekształceń Przedsiębiorstw
http://gapp.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE