Kalendarz wydarzeń
Sierpień 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Gospodarstwa pomocnicze nie mają motywacji, aby obniżać koszty - rozmowa z Elżbietą Suchocką-Roguską, wiceministrem finansów


Wiadomości | Finanse 2009-09-23 10:04:05

Artykuł archiwalny
Ten artykuł jest starszy niż 12 miesięcy.

Nowa ustawa o finansach publicznych zlikwiduje zakłady budżetowe i gospodarstwa pomocnicze, które zatrudniają ok. 90 tys. osób. Kto zdecyduje o zwolnieniach pracowników?

O tym, jakie będą podejmowane działania, zdecydują poszczególni ministrowie i kierownicy jednostek budżetowych, przy których funkcjonują gospodarstwa pomocnicze. Postulat likwidacji zakładów budżetowych i gospodarstw pomocniczych był formułowany od lat.
Wielu ekonomistów i parlamentarzystów zwracało uwagę, że budżet państwa powinien być skonsolidowany, powinna więc nastąpić zmiana organizacyjna jednostek sektora finansów publicznych, a w rezultacie należy zlikwidować jednostki zaliczane do gospodarki okołobudżetowej.
Podkreślano, że gospodarstwa pomocnicze mają status jednostek, które nie muszą dbać o racjonalizację swoich kosztów, a zatem nie mają motywacji, aby obniżać koszty.

Co stanie się z pracownikami?

Wbrew pojawiającym się opiniom liczba osób, które zostaną objęte zmianami, nie
będzie tak duża, ponieważ w sektorze publicznym zostają samorządowe zakłady budżetowe. Chodzi o zakłady, które prowadzą działalność komunalną.
Dane statystyczne pokazują, że istnieje duże zatrudnienie w gospodarstwach pomocniczych państwowych jednostek, a niewielkie w gospodarstwach pomocniczych w samorządach.
W zakładach budżetowych jest natomiast odwrotnie: poziom zatrudnienia jest wysoki w zakładach samorządowych i znacznie mniejszy w zakładach budżetowych w administracji rządowej.
A zatem wydaje się, że duża część pracowników będzie dalej zatrudniona w obszarze gospodarki komunalnej. Jednak to organy stanowiące jednostek samorządu terytorialnego (rady gmin, powiatów, sejmiki województw – przyp. red.) będą decydowały, czy te zadania będzie nadal wykonywał samorządowy zakład budżetowy, czy też inne jednostki.

Łukasz Zalewski

Czy likwidując gospodarstwa i zakłady można obniżyć koszty? Czyli gospodarstwa i zakłady, które uzyskują zysk i przekazują go do budżetu, powinny się przekształcić w spółki handlowe? Ile budżet może zaoszczędzić po wejściu w życie nowej ustawy o finansach publicznych?

Pełna treść wywiadu na: www.gazetaprawna.pl

Elżbieta Suchocka-Roguska
wiceminister finansów odpowiedzialna za sprawy budżetu i finansów publicznych

Więcej: Dziennik Gazeta Prawna 23.09.2009 (186) – str. B4-B5

Pełna wersja wiadomości prawno-gospodarczych – czytaj na gazeta prawna.pl.

Tagi: gospodarstwo pomocniczne obniżka koszty
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna 23.09.2009 (186)
Opracowano we współpracy z:
Fundusz Górnośląski SA
http://www.fgrn.com.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE