Kalendarz wydarzeń
Luty 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
242526272829 

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Lekarz będzie się krócej uczyć zawodu


Wiadomości | Badania i Rozwój 2009-09-22 10:02:04

Artykuł archiwalny
Ten artykuł jest starszy niż 12 miesięcy.

Dzisiaj rząd zajmie się projektem założeń do zmiany ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty, który ma zrewolucjonizować system ich kształcenia. Reforma, do której przygotowania rozpoczną się już w przyszłym roku, potrwa aż do 2017 roku.

Likwidacja stażu podyplomowego, zmiany w programach nauczania, ale także rezygnacja z podziału na specjalizacje podstawową i szczegółową, będą kosztować budżet państwa łącznie prawie 700 mln zł. Ministerstwo Zdrowia, autor zmian, przewiduje, że uprości się system nauczania młodych lekarzy, a także skróci czas, w którym stają się pełnowartościowymi specjalistami.

Do projektu zostało zgłoszonych kilkaset uwag. Najwięcej emocji wzbudza propozycja likwidacji stażu podyplomowego. Jej przeciwnicy twierdzą, że odbije się to na jakości nauczania młodych medyków, bo może się okazać, że w czasie całej swojej nauki nie będą zdobywać żadnych praktycznych umiejętności.

Obecnie roczny staż podyplomowy muszą odbyć wszyscy przyszli lekarze. Rozpoczyna się go po ukończeniu studiów lekarskich.

Jego odbycie jest niezbędne, bo przygotowuje lekarzy do wykonywania zawodu. To wtedy właśnie ma on możliwość nauczenia się wielu nowych praktycznych umiejętności, włącznie z kształtowaniem właściwych relacji z pacjentem – uważa Konstanty Radziwiłł, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej (NRL).

Krzysztof Bukiel, przewodniczący Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy, również podkreśla zalety stażu.

Z jakich powodów Ministerstwo Zdrowia proponuje likwidację stażu? Od kiedy staże lekarskie byłyby zniesione? Jakie zmiany zostaną wprowadzone do programu nauczania na kierunkach medycznych? W jaki sposób mają zostać zmienione zasady zdawania Lekarskiego Egzaminu Państwowego (LEP) oraz Lekarsko-Dentystycznego Egzaminu Państwowego (LDEP)?

Dominika Sikora

Więcej: Dziennik Gazeta Prawna 22.09.2009 (185) – str. B5

Pełna wersja wiadomości prawno-gospodarczych – czytaj na gazeta prawna.pl.

Tagi: NFZ studia lekarz kształcenie
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna 22.09.2009 (185)
Opracowano we współpracy z:
Górnośląska Agencja Rozwoju Regionalnego SA
http://garr.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE