Kalendarz wydarzeń
Czerwiec 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

LOT: związki zawodowe pozwały zarząd do sądu


Wiadomości | Kadry 2009-09-21 08:56:36

Artykuł archiwalny
Ten artykuł jest starszy niż 12 miesięcy.

Związki zawodowe próbują zatrzymać proces grupowych redukcji w PLL LOT. Uważają, że restrukturyzacja jest zakrojona na zbyt szeroką skalę. Nie dość, że zarząd chce zwolnić około 450 osób, to ma także wręczyć wypowiedzenia zmieniające warunki zatrudnienia większości z liczącej 3,5 tys. osób załogi. Zwolnienia miałyby ruszyć już z początkiem października.

Związki zawodowe skierowały sprawę do sądu, uznając, że plany władz spółki są sprzeczne z postanowieniami zakładowego układu zbiorowego pracy. Ten dokument zarząd linii wypowiedział co prawda jeszcze w czerwcu z datą uprawomocnienia właśnie z końcem września, ale związki uważają, że układ powinien obowiązywać aż do czasu podpisania nowego.

Pozwaliśmy pracodawcę do sądu cywilnego. Nasi prawnicy twierdzą, że do 30 września nie możemy oczywiście liczyć na ostateczne rozstrzygnięcie sprawy, ale być może uda się uzyskać tymczasowe orzeczenie, które zablokuje działania zarządu – mówi anonimowo jeden z liderów związkowych.

Zarząd LOT nie komentuje sytuacji w spółce.

Do czasu postanowienia sądu uważamy nasze postępowanie za słuszne i zasadne – mówi Andrzej Kozłowski z biura prasowego PLL LOT.

Eksperci twierdzą, że restrukturyzacja w firmie jest konieczna.

Wcześniej czy później musiało dojść do konfliktu. Opór związków zawodowych wspieranych przez polityków zawsze był głównym powodem braku zmian w tej firmie – mówi Adrian Furgalski, dyrektor Zespołu Doradców Gospodarczych TOR.

Według niego prezes Sebastian Mikosz wreszcie twardo postawił na swoim i ma rację. Nie wyklucza, że zwolnienia nie skończą się na 450 osobach, chociaż opór pracowników z każdym dniem będzie coraz silniejszy.

Czy firmie grozi strajk? Co dotąd zrobił LOT, by nie zbankrutować? Jakie są plany restrukturyzacyjne LOT-u? Dlaczego wg ekspertów pomysł wprowadzenia spółki na giełdę czy sprzedaż inwestorom finansowym są skazane na niepowodzenie?

Cezary Pytlos

Więcej: Dziennik Gazeta Prawna 21.09.2009 (184) – str. C2

Pełna wersja wiadomości prawno-gospodarczych – czytaj na gazeta prawna.pl.

Tagi: LOT pozew sąd zwolnienia grupowe restrukturyzacja
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna 21.09.2009 (184)
Opracowano we współpracy z:
Górnośląska Agencja Rozwoju Regionalnego SA
http://garr.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE