Kalendarz wydarzeń
Kwiecień 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930   

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Przedsiębiorcy mogą uniknąć płacenia tantiem


Wiadomości | Prawo 2009-09-21 08:43:46

Artykuł archiwalny
Ten artykuł jest starszy niż 12 miesięcy.

Prowadzę salon fryzjerski, w którym mam udostępniony telewizor z włączonym kanałem informacyjnym TVN 24, który nie emituje muzyki. Od pewnego czasu jestem przymuszany przez STOART do uiszczania opłat za korzystanie z artystycznych wykonań. Inspektor tłumaczy, że w międzyczasie są tam emitowane reklamy z podkładem muzycznym pisze do redakcji GP właściciel zakładu fryzjerskiego z Kędzierzyna-Koźla.

Z podobnie absurdalnymi żądaniami i bezradnością wobec straszących prokuratorem inspektorów spotyka się w ostatnim czasie wielu przedsiębiorców (skargę w tej sprawie napisał do ministra kultury nawet rzecznik praw obywatelskich).

Podstawą prawną działań organizacji zbiorowego zarządzania (OZZ) jest m.in. art. 24 ust. 2 prawa autorskiego. Zgodnie z nim posiadacze odbiorników radiowych lub telewizyjnych mogą za ich pomocą odbierać nadawane utwory, choćby urządzenia te były umieszczone w miejscu ogólnie dostępnym, jeżeli nie łączy się z tym osiąganie korzyści majątkowych (nawet pośrednich).

OZZ przyjmują jednak domniemanie, że każde odtwarzanie muzyki w lokalu, gdzie jest prowadzona działalność gospodarcza, wiąże się z osiąganiem korzyści.

– Jeżeli ktoś ma działalność gospodarczą i inwestuje w zakup odtwarzacza i głośników, to robi to z myślą o rozwoju przedsiębiorstwa. Sam fakt, że umieszcza urządzenie nie na zapleczu, ale w miejscu publicznym, świadczy o celu, w jakim to robi – mówi Małgorzata Kędziorowska, kierownik sekcji wykonań publicznych ZAiKS.

Dlaczego inspektorzy reprezentujący organizacje nie próbują wykazywać swoich racji kontrolowanym przedsiębiorcom? Kto oprócz przedsiębiorców jest zobowiązany do podpisania umów z OZZ? Co mogłoby teoretycznie rozwiązać problem małych przedsiębiorców i niejednokrotnie bezpodstawnie pobieranych od nich tantiem? Co jest alternatywą do płacenia tantiem?

Adam Makosz

Więcej: Dziennik Gazeta Prawna 21.09.2009 (184) – str. B8

Pełna wersja wiadomości prawno-gospodarczych – czytaj na gazeta prawna.pl.

Tagi: tantiemy ZAiKS STOART opłata
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna 21.09.2009 (184)
Opracowano we współpracy z:
Górnośląska Agencja Rozwoju Regionalnego SA
http://garr.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE